test

Ima li plagijata na Univerzitetu Crne Gore?

Standard

22/04/2024

07:10

U posljednjih nekoliko godina, Univerzitet Crne Gore nije imao nijedan slučaj plagijata zahvaljujući softveru, kao i kontroli provjere završnih radova, ističu iz te institucije. Istovremeno, iz Centra za građansko obrazovanje kažu da je nedostatak softvera za provjeru u nemogućnosti prepoznavanja ćiriličnog pisma. Rješenje u borbi protiv plagijarizma, kako navode, jeste dodatni softveri i strože kontrole.



U posljednje četiri godine ukupno je bilo dva do tri slučaja prepisivanja na Univerzitetu Crne Gore, a za takve slučajeve najveća kazna je zabrana studiranja godinu ili dvije, poručuju iz te institucije. Tvrde da, u tom periodu, nije bilo slučajeva plagijata završnih radova.

“Imamo izgrađen čitav mehanizam provjere rada na plagijat i tu ne dolazi niti imamo situaciju da kandidat odbrani rad, a da je on plagiran. Tako da, smo u tim situacijama zaista sigurni da je riječ o objektivnim i naučnm pristupu master ili doktorskog rada teze, a po pitanju prepisivanja rekao sam u slučaju pismene provjere znanja da se pojaču mjere kontrole”, istakao je prorektor za nastavu UCG-a, dr Veselin Mićanović, za Gradsku RTV.

I dok Mićanović kaže da su, uz pomoć softvera, utvrdili da plagiranja nema, iz Centra za građansko obrazovanje poručuju da je problem što on ne prepoznaje ćirilično pismo, kao i da jedan nije dovoljan, s obzirom na novac koji dobija državni Univerzitet.

“To ostavlja jedan poseban prostor za manipulaciju, da svi tekstovi koji se dostave u ćiriličnom obliku, ukoliko se ne konvertuju, mogu da prođu ispod radara”, upozorava Snežana Kaluđerović, iz CGO-a.

Mićanović, međutim, naglašava da se pisma konvertuju.

“Mi rad sa ćiriličnog pisma prebacimo na latinično i izvršimo provjeru. Tako da, ne desi se da rad koji je pisan na ćirilici ne prođe bez provjere plagijata”, ističe Mićanović.

Pored softvera, tu su i zakonska rješenja u borbi protiv plagijarizma, poručuje Kaluđerović.

“Jedna je ona krivična odgovornost koja je regulisana krivičnim zakonom Crne Gore, kada se utvrđuje da li je bilo povrede moralnog prava autora i interpretatora za koje je propisana određena vrsta sankcija, od novčane do zatvorske, ukoliko se naravno utvrdi plagijarizam. I onaj vid akademske odgovornosti koji je propisan zakonom o akademskom integritetu, etičkim kodeksom, Univerziteta i tako dalje”, objašnjava Kaluđerović.

Cilj je neakademsko ponašanje svesti na minimum, a to je moguće kroz dodatnu edukaciju i jačanje integriteta pojedinca, zaključuju sagovornici Gradske RTV.

Izvor: Gradski portal
Izvor (naslovna fotografija):

Univerzitet Crne Gore

Ostavite komentar

Komentari (1)

mira

22 Apr. at 09:19

Etički odbor je nedavno odgovorio CGO da nemaju softver za ćirilicu pa nijesu kontrolisali rad lika iz Istorijskog instituta! Po Mićanoviću su lagali jer se ćirilični rad konvertuje u latinični i provjeri. Znači da je ovo pripradnik Božovićevog pokreta koji je doveo Stamatovića, Aleksića, Dragoslava Banjka, Radenka Šćekića (to je taj sa Istorijskog), Bratić (plagirani izvještaji za izbor) itd.