test

Kovačević: Učenje kroz igru kako na logički način rješavati probleme

Standard

23/10/2024

17:23

Projekat je fenomenalno zamišljen, i upravo sami naziv- Digitalne tehnologije za igru i učenje, govore da se Micro:bit koristi za igru, a tako je i kreiran, da podstiče kreativnost, kreativno razmišljanje kod djece, Kazao je u emisiji Srećan dan, na Televiziji E, učitelj Sava Kovačević

Digitalna tehnologija za igru i učenje je  ideja nastala kao produkt činjenice da se posljednjih godina  u obrazovnom sistemu se pruža snažna podrška u razvoju digitalnih kompetencija učenika, na jedan sistematičan način, u skladu sa Strategijom za digitalizaciju obrazovanja – kazala je Nevena Čabrilo iz Zavoda za školstvo.

,,Zavod za školstvo je obrazovno vaspitna ustanova koja je direktno zadužena za unapređivanje obrazovanja i u tom smislu realizujemo ogroman broj projekata, od kojih unaprjeđivanje digitalnih kompetencija učenika jedan od prioriteta. U maju mjesecu smo imali te preliminarne dogovore, i od juna mjeseca radimo na razvijanju ovog projekta. Projekat je razvijen od međunarodne fondacije Micro: bit. Međunarodna fondacije Micro : bit je uradila to za UNICEF-ov inovativni regionalni hub, a Zavod za školstvo ima sjajnu saradnju, dugi niz godina za UNICEF-om, onda smo tako, te tri institucije, počele sa integracijom ovog projekta. U startu želim da naglasim jeste pilotiranje jeste u ovom smislu, ali integrisanje Micro:bit-a u nastavu nije novina u crnogorskom obrazovnom sistemu, mi smo u saradnji sa Britanskim savjetom  dugi niz godina pokušavali da integrišemo Micro: bit u naše učionice, posle toga je došla korona, i sve skupa je ostalo ad acta. Ponovo sad pokušavamo tu vrijednu opremu, koju smo dobili kao donaciju, i značajna sredstva koje je naša država uložila za kupovinu te opreme, ponovo da stavimo u funkciju razvoja učenika”, rekla je Čabrilo.

Projekat je fenomenalno zamišljen, kaže Kovačević, i upravo sami naziv- Digitalne tehnologije za igru i učenje, govore da se  Micro: bit koristi za igru, a tako je i kreiran, kako kaže učitelj, da podstiče kreativnost.

,,Mi smo sada u jednoj fazi projekta kada su oni uradili jedno mini istraživanje sa učenicima, nakon toga rješavali izazove koje su sami percipirali kroz to istraživanje, i jedan od rezultata  samo projekta je upravo projekat koji će biti prikazan”, rekao je Kovačević.

U ovom projektu će učestvovati učenici petog razreda osnovne škole, kaže Čabrilo, tako da su u pitanju učitelji i učiteljice, a odabrano je, kako kaže, dvanaest škola iz centralnog regiona Crne Gore, i to, dodaje ona, iz Podgorice, Nikšića, Cetinja, Zete i Tuzi.

Povezani članci

,,Prosto nam je bila ideja da vidimo kako će se to razvijati ove godine, jer je program dosta izazovan i ambiciozan u našim uslovima je, u pojedinim školama, stvarno veliki izazov realizovati sve aktivnosti koje se očekuju od projekta, tako da nakon tih rezultata projekta vidjećemo kako će se to dalje odvijati. Za sada imamo dvanaest škola, dvadeset i četiri odjeljenja i približno pet stotina učenika koji su obuhvaćeni ovim programom. Tokom prve polovine školske godine očekuje se od nastavnika da organizuju dvanaest radionica, od samog upoznavanja sa Micro:bit- om, do dizajniranja nekog problema koji osmisle, i na kraju predlažu rješenja. Za ovaj projekat smo gledali da uvežemo kompletnu sliku, tako da smo odabrali dva cilja održivog razvoja, jedan se bavi klimatskim promjenama, a drugi je održivi gradovi i naselja. Tako da će djeca za te probleme, koji su njima najbliži, pokušati da osmisle rješenje. Micro:bit je samo jedna od tehnologija koja se može koristiti za tu svrhu, i nije sam po sebi cilj, nego omogućava djeci tu interaktivnost, djeca su jako zainteresovana, kreativna, kooperativna, sarađuju u grupama, i koliko smo uspjeli da vidimo, jer mi obilazimo te škole, u kontinuitetu, zaista pruža veliko zadovoljstvo, i učenicima uz ogromni napor, a rekla bih i nastavnicima”, naglasila je Čabrilo.

Micro: bit je spravica pomoću koje se djeca igraju, objašnjava Kovačević, i razvijaju svoju kreativnost stvarajući određene stvari.

,,Ono što je jako važno u cijelom procesu je to da nekad mi imamo mnogo više otpora pri novim tehnologijama i tom načinu razmišljanja nego djeca. Vrlo brzo, spretno kreiraju kodove. Micro: bit se inače radi u make kodu, to je takozvano blokovsko programiranje, gdje se slažu određeni blokovi i zadaju se određeni zadaci koje treba Micro:bit da riješi, kako bi imao svoju funkciju…Kada djeca razumiju kako određene pojave funkcionišu, sklapaju više Micro:bit-ova i na taj način, u stvari, rješavaju mnoge probleme. Mi smo prošle nedjelje u našoj školi osmisli projekat kako paliti i gasiti klimu u učionicama, pomoću tri Micro: bit-a, u smislu kada temperatura u toj prostoriji padne ispod određene temperature, klima se pali, i suprotno, ukoliko poraste preko određenog stepena ona se gasi. Na jako praktičan način i pristupaju određenim problemima, i razumiju mnogo bolje logički način rješavanja istih problema“, zaključio je Kovačević.

Izvor (naslovna fotografija):

Screenprint/TVE

Ostavite komentar

Komentari (0)