test

MINISTARSTVO ZDRAVLJA i dalje ćuti: Ljekari stomatološke klinike fingirali izvještaje, pumpali plate – za dva pacijenta dnevno primali po 2.000 eura!

I. Đoković

06/02/2024

12:31

Skandal velikih razmjera potresa krovnu zdravstvenu ustanovu u Crnoj Gori. Ljekari Stomatološke poliklnije KCCG su podnosili lažne izvješaje o broju pacijenata, prekovremenih sati čime su zarađivali abnormalno visoke plate i na taj način direktno oštetili budžet. Fond za zdravstveno osiguranje je vanrednom kontrolom utrvdio brojne nepravilnosti, pa se sada čeka reakcija Ministarstva zdravlja, koje na pitanja portala Standard, da li će zbog ove afere pokrenuti smjenu odgovornih osoba, ćuti već 15 dana.

Fond za zdravstveno osiguranje utvrdio je brojne nepravilnosti tokom vanredne kontrole u Stomatološkoj poliklinici Kliničkog centra (KC), nakon prijave da pojedini oralni hirurzi upisuju lažne pacijente kao hitne intervencije tokom pripravnosti.

Ono što se je objavljeno na društvenim mrežama dobilo je potvrdu, i to zvaničnu, od strane Fonda za zdravstevno osiguranje, pa su tako pronađeni lažni izvještaji pripravnih oralnih hirurga.

Izvještaji su sadržali fiktivne pacijente, fiktivne usluge, lažnu dužinu obrade pacijenta gdje je navedeno da su pojedine pacijente obrađivali i po pet sati, što je za rezultat imalo da doktorka, zadužena za te pacijente, za 12 dana rada u julu mjesecu prošle godine primi platu od 2500 eura!

Nadalje, utvrđeno je da su pojedini ljekari u stomatoškoj klinici imali svega po dva pacijenta dnevno i da su na ime toga primali platu od 2000 eura!

No, ima i onih koji su lažnim izvještajima upisivajući enormne sate prekovremenog rada zarađivali i preko 5000 eura mjesečno.

Nepravilnosti i nezakonitosti na Stomatološkoj poliklinici nadležnim institucijama prijavila je bivša direktorica dr Marija Antunović. Ona je sa te pozicije nezakonito smijenjena, što je utvrdio Viši sud u septembru prošle godine. U dopisu Ministarstvu zdravlja prošlog mjeseca, Antunović naglašava da njen potez nije posljedica ličnog animoziteta prema bilo kome, već da joj stručni, naučni i akademski integritet nijesu dozvolili da prećuti zloupotrebe u radu “direktorice i njenog tima”.

U dopisu Ministarstvu, Antunović objašnjava navodni mehanizam korupcije u pripravnosti pojedinih kolega, kroz zloupotrebu službenog položaja Radulović i Ražnatović.

“Ovdje se radi o činjenici da izvještaji pripravnih oralnih hirurga koji su slati Fondu na naplatu uglavnom nijesu sadržavali uput od izabranog stomatologa, niti akt protokolisanja – zavođenja pacijenata u Urgentnom centru, pa su velikim dijelom na naplatu slati lažni izvještaji”, navodi ljekarka.

Antunović tvrdi i da program Heliant pokazuje jasno vrijeme štampanja izvještaja, pa se i tokom kontrole, u slučaju jednog ljekara u januaru prošle godine, jasno vidi da su u roku od pet minuta odštampana dva izvještaja, a prijavljeno je osam sati rada.

“Sumirajući sve podatke iz izvještaja Komisije Fonda, kao i uvidom u izvještaje oralnih hirurga u pripravnosti preko Heliant programa, a na osnovu cjenovnika usluga u pripravnosti (15 eura po satu za hitne intervencije, a 25 eura po satu za hitne intervencije praznikom), može se zaključiti da su opisanim koruptivnim mehanizmom, otuđena značajna sredstva u iznosu od više hiljada eura za osam mjeseci 2023. godine, na račun pojedinih ljekara i srednjeg medicinskog kadra”, zaključila je Antunović.

Portal Standard je povodom ove afere koja očigledno traje već duže vrijeme u Kliničkom centru Crne Gore kontaktirao Ministarstvo zdravlja, međutim odgovor od njih nijesmo dobili ni nakon 15 dana.

Da li će ministar zdravlja Vojislav Šimun nastaviti sa praksom smjene direktora zdravstvenih institucija na čelu sa Kliničkim centrom, zbog očigledne korupcije zbog koje će posla imati i Specijalno državno tužilaštvo ostaje da se vidi.

Do tad iz džepa građana će uzimati novac za finansiranje nezakonitih radnji u krovnoj zdravstvenoj insistuciji.

Izvor (naslovna fotografija):

Đorđe Cmljanić/ PR Centar

Ostavite komentar

Komentari (0)