test

Neophodno graditi inkluzivno društvo gdje se različitosti poštuju

Standard

21/11/2024

11:59

Mreža za evropske politike- MASTER realizovala je završnu aktivnost projekta ``Prihvati me – Prihvati različitosti``, koji je imao za cilj unapređenje društvenog prihvatanja LGBTIQ osoba i eliminaciju diskriminacije, sa posebnim fokusom na mlade, a podržanog od Ministarstva ljudskih i manjinskih prava.

Projekat je, navodi se u saopštenju MASTER-a, okupio predstavnike institucija, organizacija civilnog društva, aktiviste i mlade i rezultirao konkretnim preporukama za unapređenje položaja LGBTIQ zajednice u Crnoj Gori.

Konferenciju je otvorila Biljana Pejović, načelnica Odjeljenja za poslove rodne ravnopravnosti pri Ministarstvu ljudskih i manjinskih prava, koja je istakla važnost institucionalne podrške u borbi protiv diskriminacije i kreiranju inkluzivnog društva.

Naglasila je napredak koji je ostvaren u oblasti rodne ravnopravnosti i prava LGBTIQ zajednice, ali i potrebu za daljim angažovanjem svih sektora društva.

Izvršna direktorica Mreže za evropske politike MASTER Andrea Popović je govorila o važnosti uloge mladih u promociji ljudskih prava i prihvatanju različitosti, naglasivši da su edukacija i dijalog ključni alati za prevazilaženje predrasuda i izgradnju tolerantnijeg društva.

Tokom konferencije, Ksenija Klikovac je ispred MASTER-a, prezentovala rezultate projekta i realizovane aktivnosti, uključujući edukativne radionice i kampanje, koje su značajno doprinijele podizanju svijesti o prihvatanju različitosti. Ona je istakla da je podkast “Prihvati me- prihvati različitosti” imao preko 300. 000 pregleda na društvenim mrežama, što znači da su mladi i više nego zainteresovani za ovu tematiku.

Nakon predstavljanja rezultata, usljedila je panel diskusija: „Izazovi i prepreke u implementaciji politika u oblasti prava LGBTIQ populacije”

Generalna direktorica Direktorata za normativne poslove i razvoj policije pri Ministarstvu unutrašnjih poslova Iva Vukoslavčević je, navodi se u saopštenju, predstavila trenutni zakonodavni okvir i podijelila uvid u izazove u njegovoj implementaciji, ističući potrebu za kontinuiranom edukacijom službenika i stvaranjem sigurnijeg okruženja za LGBTIQ osobe.

Generalna direktorica organizacije Queer Montenegro Staša Baštrica govorila je o iskustvima LGBTIQ zajednice u Crnoj Gori, naglasivši važnost međusektorske saradnje i implementacije konkretnih politika koje omogućavaju veća prava i bolju zaštitu zajednice.

Aktivistkinja Asocijacije Spektra Marija Jovanović istakla je specifične izazove sa kojima se suočavaju trans osobe, uključujući probleme u pristupu zdravstvenim i pravnim uslugama. Njena poruka naglasila je važnost zajedničkog djelovanja i podrške kroz edukaciju i senzibilizaciju društva.

Diskusijom je moderirala Ida Marković, psihološkinja, koja je, navodi se, uspješno podstakla interakciju između govornika i učesnika, omogućivši kvalitetan dijalog i razmjenu iskustava.

“Na kraju je zaključeno da je neophodno dodatno jačanje međusektorske saradnje između institucija, nevladinih organizacija i aktivista. jačanje svijesti mladih kroz edukaciju o prihvatanju različitosti i ljudskim pravima i unapređenje zakonodavnog okvira, uz fokus na efikasnu implementaciju usvojenih politika. Realizacijom završne konferencije projekta “Prihvati me – Prihvati različitosti”, MASTER tim još jednom je dokazao da promjena počinje sa zajedničkim naporima, vizijom i hrabrošću da se suočimo sa izazovima. Kroz kontinuiranu posvećenost promovisanju ljudskih prava i osnaživanju mladih, pokazali smo da je moguće graditi inkluzivno društvo gdje se različitosti poštuju i cijene”, zaključuje se u saopštenju.

Izvor (naslovna fotografija):

Master

Ostavite komentar

Komentari (0)