„Ukupno 50 žena, zaposlenih u termo-energetskom sektoru, odgovoralo je na pitanja iz upitnika i dalo svoje mišljenje u vezi sa važnošću očuvanja životne sredine, zagađenjem u životnoj sredini, upoznatošću sa pojmovima „energetska tranzicija“ i „pravedna tranzicija“, očekivanjima u vezi sa ishodom pravedne tranzicije i brojnim drugim temama“, naveo je Andrija Krivokapić iz nevladine organizacije Eko-tim.
Iz te nevladine organizacije naveli su da većina ispitanica (84 odsto) smatra da će se tranzicija odraziti negativno na Pljevlja, dok njih (76 odsto) smatra da će pravedna tranzicija uticati negativno kako na njih same, tako i na njihove porodice. Iako pravednu tranziciju doživljavaju negativno, (54 odsto) ispitanica nema želju da se uključi u proces pravedne tranzicije.„Predstavljeni rezultati dubinskih intervjua sa ženama, zaposlenim u termo-energetskom lancu, ukazuju na nepovjerenje koje građanke imaju u proces pravedne tranzicije. Razlog ovakvog stanja je u nedovoljnoj aktuelizaciji pravedne tranzicije u pljevaljskom regionu od strane donosioca odluka, što rezultira prisustvom straha i nesigurnosti među ispitanicama“, dodaje Krivokapić.
Da Pljevlja nemaju budućnost bez Rudnika uglja i Termoelektrane percipira (66 odsto) ispitanica, dok njih (56 odsto) ne mogu da zamisle svoju budućnost u Pljevljima prestankom rada Rudnika i Termoelektrane.
„Odsustvo jasne vizije razvoja Pljevalja po prestanku daljeg korišćenja uglja, politička nestabilnost i nedovoljno dobro razumijevanje pravedne tranzicije i njenih benefita, utiče na strah od gubitka osnovnih priroda i buduće egzistencije kod žena, zaposlenih u Rudniku i Termoelektrani Pljevlja. Zbog svega navedenog, uključivanje u proces svih zainteresovanih strana uz snažnu institucionalnu podršku procesu pravedne tranzicije je imperativ ukoliko želimo da ovaj proces prođe što bezbolnje i bez gubitnika tranzicije.“, ističe Krivokapić.
Preporučeno
Realizacija dubinskih intervjua sa zaposlenim u termo-energetskom sektoru u Pljevljima omogućena je kroz projekat “Koraci ka pravednoj tranziiji u Pljevljima”, koji realizuje Eko-tim u saradnji sa NVO „Da zaživi selo“, a koji je podržan u okviru grant šeme „Javno zastupanje”, kao dio programa „Podržani = Osnaženi”. Program „Podržani=Osnaženi“ (FSTP-For Support To emPowerment) realizuje Fond za aktivno građanstvo – FAKT, u partnerstvu sa Zakladom za razvoj lokalne zajednice „Slagalica“ iz Hrvatske, uz finansijsku podršku Evropske unije Ministarstva javne uprave.