“Veliki dotoci vode koji dolaze na vodoizvoriste usput pokupe nečistoće koje su se taložile tokom dužeg sušnog perioda, kao što je bilo ovo do sad, taj veći nalet vode donese tu nečistoću i zamuti nam Marezu”, rekao je Pejović.
Mutnoća je fizički parametar vode, pojašnjava Pejović, on ne utiče na zdravlje ljudi, ali može da zamaskira neke druge probleme koji mogu nastati, to jest, kaže on, može dovesti do prikrivanja mikrobiološkog zagađenja vode.“Koliko god da smo imali mutnoću vodu, nama je voda mikrobiološki ispravna, ali, u svakom slučaju, mi preporučujemo, u slučaju te manje mutnoće, da se voda prokuvava, jer se tim uništavaju mikrobiološka zagađenja, tako da je u tom periodu preporuka da djeca, trudnice, starije osobe, osobe sa oslabljenim imunitetom, prokuvavaju vodu, za svaki slučaj“, poručio je Pejović.
Zamućenje vode zavisi od vremenskih prilika, podsjeća, a shodno tome i zaposleni u Vodovodu imaju procedure kojih se, kako kaže, pridržavaju u tim situacijama.
“U takvim situacijama postupamo po procedurama , kao što smo i sad, recimo, povećali broj uzorkovanja, konstantno provjeravanje kvaliteta vode na cijeloj teritoriji grada, s tim što je bio akcenat na vodoizvoriste Mareza i na tačke koje se odnose na vodoizvoriste Mareza” – istakao je Pejović.
Kad je velika mutnoća vode, kao što je bila nedavno, ističe Pejović, vrijednosti od 20, 30 NTU -a (nefelometrijska jedinica zamućenja), a optimalno je 1 NTU, te je potrebno neko vrijeme da se voda stabilizuje.
Preporučeno
“U trenucima manje zamućenosti vode, desi se da se voda izbistri za 24 Sata. A ako je u pitanju veća zamućenost, kao što je bilo proteklih dana, potrebno je nekoliko dana da se voda izbistri” – zaključio je Pejović.