EPCG Beograd je firma koja je osnovana 2009. godine sa, kako piše na sajtu EPCG, namjerom da obezbedi značajnije prisustvo na energetskom tržištu Srbije. Međutim, iole neko poslovanje je zabilježeno tek 2021. godine, kada je energetski sektor dopao u ruke funkcionera bivšeg DF-a Milutina Đukanovića.
No, i ovo poslovanje donijelo je, prema podacima Company Wall-a, skromne prihode, koji su te 2021. kao i 2022. godine iznosili nešto preko 3.000 eura.Sljedeće 2023. godie EPCG Beograd je zabilježila nešto veći prihod, ali za prilike trgovinom strujom, više nego skromne, jer su iznosili svega 15.800 eura.
Kompanija na čijem je čelu Žana Bulatović Zečević, ima još tri zaposlena, među kojima je i pomenuti Ilija Mandić, sin predsjednika Skupštine Andrije Mandića.
Mandić je po struci pravnik, dok su preostalo dvoje Danijela Grahovac dizajner i Nikola Čikara ekonomista. Ni jedno od ukupno četvoro zaposlenih nema iskustva u berzanskim trgovinama strujom, pa je potpuno nejasno po kojim kriterijumima oni rade u toj filijali.
Za Grahovac na sajtu EPCG piše da se bavi održavanjem i dizajniranjem sajta kao i eksternom komunikacijom, za čiju kao i plate ostalih nijesu naveli o kom je iznosu riječ.
Ono za šta sigurno EPCG izdavaja velike količine novca je luskuzno opremljen prostor u strogom centru Beograda u Knez Mihailovoj ulici, jer se na toj lokaciji cijene najma kreću oko 4.000 eura za mjesec.
Zašto baš na ovoj lokaciji da smjeste firmu, koja skromno posluje znaju samo u EPCG.
A finansijske kombinacije Elektroprivrede najbolje pokazuju njihovi rezultati u posljednje dvije godine kada je nekad uspješna firma dovedena u stanje poslovnih minusa, pa tako ne čudi izjava direktora EPCG Milutina Đukanovića, koji tvrdi da EPCG Beograd ostvaruje sjajne poslovne rezultate.
“Ta firma ostvaruje sjajne poslovne rezultate“, rekao je između ostalog Đukanović.
Cifra od 15.000 eura profita govori sama za sebe i sve je, samo ne sjajan rezultat kompanije koja se bavi trgovinom strujom, jer kompanije sličnog profila na berzi ostvaruju milionske profite.
Iako je firma tako reći ponovo aktivirana 2021. godine njeno samo postojanje je upitno, jer od aktiviranja podmorskog kabala između Crne Gore i Italije izvoz i uvoz struje se uglavnom obavlja putem njega. Od ovog kabla velike koristi ima i Elektroprivreda Srbije koja ga takođe koristi za uvoz i izvoz struje, pa se opet nameće pitanje što će EPCG-u filijala u Beogradu.
Kad se u obzir uzme i podatak da smo najviše struje izvezli u Bosnu i Hercegovinu, a u Srbiju i Sloveniju identično, zašto EPCG nije otvorila filijale u Ljubljani i Sarajevu, nego samo u Beogradu, kad već ta firma bilježi “sjajne” rezultate.
Podaci govore da smo u Bosnu izvezli struje u vrijednosti od 50 miliona eura, dok u Srbiju i Sloveniju za 42 miliona eura.
Odgovor se nekako sam od sebe nameće, jer EPCG može i bez filijala da trguje strujom, ali filijala dobro dođe za dodatna partijska namještenja, kojih je Elektroprivredi Crne Gore od 2021. godine bilo više od 2.000.
Preporučeno