test

Službenici UPC, osim odjevnih predmeta, cigareta, ljekova, novca, zlata, zaplijenili i zubne implante

Standard

04/06/2023

07:29

Službenici Uprave prihoda i carina (UPC), od početka godine trajno su oduzeli robu vrijednu više desetina hiljada eura, a u najvećem broju oduzetih predmeta evidentirani su odjevni predmeti (tekstil), cigarete, rezani duvan, auto djelovi, ljekovi, novac, zlato itd, kazali su iz UPC portalu Dnevno.me. Bilo je i nesvakidašnjih primjera zapljene.



„Imali smo u par navrata neprijavljene gotove zube – implante“, naveli su iz UPC.

Navode da je u 2023, kada je riječ o robi koja je trajno oduzeta/zaplijenjena, bilo 56 zapljena. Pojašnjavaju da 56 zapljena sadrži 87 stavki, odnosno ukupan broj komada raznolike robe je 46.604, kao i 222 paketa.

„U magacinu zaplijenjene robe –“ZETATRANS” AD Podgorica, nalazi se isključivo roba u koju se sumnja da povređuje pravo intelektualne svojine, broj zaplijena je 49, a ukupna količina po komadima je 60. 820 (nemamo vrijednost robe)“, kazali su iz UPC.

Kako su nam saopštili, vrijednost zaplijenjene robe koja je trajno oduzeta od službenika UPC u 2023. godini iznosi 36.536,99 eura, kao i 19.457,50 britanskih funti.

„Međutim, trenutno nemamo vrijednost robe koja je zaplijenjena na Aerodromu Podgorica, jer se roba nalazi u magacinima DHL- a, UPS- a itd“, objasnili su iz UPC.

Smještanje zaplijenjene robe

Objasnili su da se roba, koja se trajno zaplijeni, smješta u carinski magacin za zaplijenjenu robu gdje se vodi centralna evidencija o vrsti i količini robe, shodno potvrdama koje izdaje službenik u mjestu na kojem je prekršaj evidentiran.

„Uredbom o postupanju sa carinskom robom propisano je da carinski organ može lako kvarljivu robu i robu čije je čuvanje povezano sa velikim troškovima besplatno ustupiti humanitarnim organizacijama, ako im je roba potrebna za obavljanje djelatnosti“, navode iz UPC.

Ukoliko se radi o robi koja nije na režimu zabrane i ograničenja, stranka može podnijeti zahtjev za povraćaj oduzete robe nadležnoj carinarnici, s tim da je u obavezi da plati vrijednost predmeta i carinske dažbine.

„Roba se može prodati putem javne licitacije koja se objavljuje u dnevnoj štampi gdje se navode uslovi, podaci o vrsti, količini i stanju robe, početnoj cijeni, danu i mjestu gdje se može pogledati roba, kao i visini učešća (kaucije). Na licitaciji mogu učestvovati pravna lica i preduzetnici koji imaju sjedište u Crnoj Gori, ako uplate propisanu kauciju i ako su registrovani za promet sa robom koja se licitira“, kažu iz UPC.

Navode da fizička lica sa stalnim prebivalištem u Crnoj Gori mogu učestvovati ukoliko se prodaje roba nekomercijalne prirode.

„Oduzeti automobili i plovila predaju se u skladu sa sporazumom Upravi za državnu imovinu i katastar. Kada se steknu uslovi za prodaju, javnu licitaciju sprovodi Uprava prihoda i carina, odnosno komisija koju formira direktor“, objašnjavaju iz UPC.

Posljednji poziv za javnu licitaciju upućen 30. avgusta prošle godine

Pojasnili su i proces prodaje na javnoj licitaciji. Navode da se roba, čiju vrijednost je Komisija za procjenu vrijednosti, procijenila na iznos iznad 1.000 eura, po pravilu prodaje na javnoj licitaciji.

Javnu licitaciju robe obavlja komisija za prodaju robe, koja ima predsjednika i dva člana.

Objašnjavaju da prije početka javne licitacije ponuđači će na račun koji određuje carinarnica, uplatiti kauciju, koja iznosi 10 odsto početne vrijednosti za robu, koju namjeravaju licitirati.

“Na javnoj licitaciji će učestvovati samo onaj ponuđač, koji pokaže potvrdu o uplaćenoj kauciji. Roba se daje na licitaciju sa početnom cijenom, koja je jednaka procijenjenoj vrijednosti koju je utvrdila komisija iz člana 5 ove uredbe. Prva licitacija se može obaviti samo ako učestvuju na njoj najmanje dva ponuđača. Smatraće se da je licitacija uspjela ako su najmanje dva ponuđača ponudila višu cijenu od početne cijene. Roba na licitaciji će se prodati kupcu koji je ponudio najvišu cijenu”, objasnili su iz UPC.

Kako navode, ako prva licitacija nije uspjela, zakazaće se druga, koja može da se održi ako na njoj učestvuju najmanje dva ponuđača.

Pojašanjavaju da učesnici na javnoj licitaciji mogu uložiti prigovor, na rad i postupak komisije za prodaju robe.

“Carinarnica će donijeti odluku, po prigovoru, u roku od tri dana poslije njegovog podnošenja. Roba u vezi koje je podnesen prigovor, ne smije biti ustupljena kupcu dok se ne završi postupak po prigovoru”, kažu iz UPC.

Posljednji poziv za javnu licitaciju upućen je 30.avgusta prošle godine, za robu vrijednosti 30.791,34 eura (15 stavki), a zakazan termin za održavanje licitacije je bio 19. septembra u prostorijama preduzeća “Plantaže”.

“Shodno tome, proizilazi da se zaplijenjena roba kod nas ne prodaje često na takav način”, zaključuju iz UPC.

Izvor: dnevno.me
Izvor (naslovna fotografija):

Ilustracija

Ostavite komentar

Komentari (0)