test

Šta kažu pušači, a šta nepušači o mogućim izmjena Zakona o ograničavanju duvanskih proizvoda?

Standard

12/06/2024

08:06

Iako u fazi izrade, najavljene izmjene Zakona o ograničavanju duvanskih proizvoda izazivaju velike polemike u javnosti, jer utiču na više sfera života građana Crne Gore.

Dok ugostiteljski sektor izražava zabrinutost da bi potencijalna nova ograničenja, posebno u dijelu zabrane korišćenja bezdimnih duvanskih proizvoda u zatvorenom prostoru, negativno uticala na promet u lokalima i pad obima poslovanja, gosti podgoričkih kafića i restorana vjeruju u kompromis.

„Pročitao sam te najave. Lično mislim da ne bi trebalo zabraniti ove bezdimne jer nema duvanskog dima i ni na koji način ne ugrožavaju nepušače. Mislim da ima smisla što se ugostitelji bune jer je kod nas toliko ukorijenjen ritual korišćenja da ne vjerujem da bi neka zabrana mogla ljude spriječiti. Mora da postoje druga rješenja“, kaže Podgoričanin Luka P, koji je i sam korisnik bezdimne alternative. „Treba zabraniti cigarete, tu nema priče, a ovo je po meni skroz druga tema“, smatra on.

Na izradi novog zakona učestvuju Ministarstvo zdravlja i Insitut za javno zdravlje Crne Gore, uz Kancelariju Svjetske zdravstvene organizacije u Podgorici.

Dobra rješenja je ipak već donio i postojeći Zakon iz 2019. godine koji je, nakon niza neuspješnih pokušaja, konačno uspio potpuno zabraniti pušenje cigareta u zatvorenom. Njime su propisane mjere zabrane konzumiranja duvanskih proizvoda u bilo kom dijelu zatvorenog prostora u kome se služe hrana i piće, a ostavlja mogućnost određivanja posebnog dijela prostora koji vlasnik lokala, odnosno korisnik odredi isključivo za tu namjenu, uz jasno propisane uslove.

Iako tada najavljivan kao veliki poduhvat jer je usklađen sa svim propisima Okvirne konvencije o kontroli duvana i o njemu se svojevremeno pozitivno izjasnila Evropska komisija, sve su prilike da će sada doživjeti izmjene za koje naši sagovornici smatraju da su ipak „pretjerane“.

“ Ako je potreban novi zakon za zabranu pušenja, ja se samo pitam zašto se ne sprovodi postojeći, pa da onda vidimo gdje smo. Nismo mi inspekcija da provjeravamo da li se poštuje u svakom lokalu, niti smo mi, kao ugostitelji, dužni da svakog gosta kontrolišemo hoće li poštovati zakon. Tu je ključ problema, svako treba da radi svoj posao i neće biti potrebe za stalnim promjenama zakona. Ovakvo rigorozne odluke koje utiču na sve ne smiju da se donose na prečac, bez konsultacija sa ugostiteljima koji zapošljavaju toliki broj ljudi i, posebno tokom sezone, pune budžet Crne Gore”, rekao je ranije za CdM predsjednik Udruženja ugostitelja Podgorice Momo Sladaković pozivajući donosioce odluka na dijalog.

Odbor udruženja turizma i ugostiteljstva Privredne komore Crne Gore sproveo je istraživanje među 300 ugostitelja i menadžera lokala u 18 crnogorskih gradova i opština, koji kažu da bi dodatna zabrana korišćenja bezdimnih duvanskih proizvoda u zatvorenom prostoru navela ljude da djelimično, ili u potpunosti, krše ovu zabranu, dok nemali broj njih misli i da bi dodatne zabrane navele korisnike alternativa da se vrate upotrebi cigareta.

„Ne pušim, nikad nisam ni zapalio, ali sam često u društvu pušača. Generalno smo društvo koje ima kulturu kafa i cigara i takvo je i moje okruženje. I ovo novo što koriste i ne primjećujem da mi sad nešto smeta, ali da se još i to zabrani, ne znam… Mislim da ne može biti u Crnoj Gori isto kao u nekoj zapadnoj zemlji i tu nema neke velike filozofije. Trebalo bi malo sačekati, jer u Crnoj Gori ništa ne može na silu da se uvede“, smatra Vladan K. iz Podgorice.

Govoreći o efektima aktuelnog Zakona o ograničavanju upotrebe duvanskih proizvoda, ispitani ugostitelji u istraživanju PKCG smatraju da su njegove odredbe uglavnom zadovoljavajuće, jer je jasno definisao način na koji se duvanski proizvodi i novi proizvodi na bazi duvana i nikotina koriste u zatvorenom prostoru.

Na istoj liniji su i sami građani koji vjeruju da je ključ u tome što se aktuelni zakon očigledno dovoljno ne poštuje.

„Ako sad i to zabrane ne znam ni da li nam ostaju trotoari, parkovi, ćoškovi zgrada… Vjerovatno se ne poštuje zakon u potpunosti, neka se pojačaju kontrole, pa ćete vidjeti kako će se svi uozbiljiti“, zaključuje Ana V. iz Podgorice.

Izvor (naslovna fotografija):

Ilustracija

Ostavite komentar

Komentari (0)