test

Hrvatska policija nezakonito pratila i prisluškivala Novljanina

Standard

17/10/2024

22:23

Vijeće Višeg suda u Podgorici donijelo je odluku da se iz spisa predmeta protiv Novljanina Miljana Mandrape, koji se sumnjiči za šverc 250 kilograma konoplje, izuzmu tri službene zabilješke Policijske uprave dubrovačko-neretvanske, kao i zapisnici sa saslušanja tri svjedoka.

U pitanju su zabilješke policijskih službenika iz Hrvatske, koji su učestvovali u akciji kada su navodni saradnici Mandrape uhapšeni u toj zemlji. Razlog za izuzimanje spisa, kako je objasnilo vijeće kojim je predsjedavao sudija Nenad Vujanović, jeste taj što se radi o nezakonito prikupljenim dokazima, odnosno zbog toga što nije postojao nijedan nalog izdat po zakonu kako bi se Mandrapa na bilo koji način pratio ili prisluškivao.

“Izdvojeni dokazi će se po pravosnažnosti ovog rješenja zatvoriti u poseban omot i predati sudiji za istragu ovog suda na čuvanje, odvojeno od ostalih spisa i ne mogu se razgledati ni koristiti u postupku”, piše u odluci suda.

Mandrapa se tereti i da je izvršio krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije i dva krivična djela neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga.

Na razmatranju optužnice tužilac je naveo da osnovana sumnja da je optuženi izvršio krivična djela prije svega proizilazi iz pisanih dokaza službenih zabilješki službenika policije iz Hrvatske o preduzimanju policijskih mjera i radnji, pratnje i promatranja, koji su u svjedočkim iskazima pred sudom u Splitu potvrdili njihovu sadržinu.

Branilac optuženog i Mandrapa istakli su da u spisima predmeta nije predložen nijedan dokaz na osnovu kojeg bi se moglo zaključiti da je optuženi Novljanin lice koje je preduzimalo radnje opisane u optužnici, odnosno da ne postoji nijedan dokaz o njegovoj identifikaciji.

Sud je zaključio da su spisi sa saslušanja i zabilješke policije pravno nevaljani dokaz.

“Jasno se zaključuje da službene zabilješke koje su sačinili službenici policije Policijske uprave dubrovačke-neretvanske Službe kriminalističke policije, kao ni njihovi iskazi dati u vezi sačinjavanja istih nijesu pribavljeni u skladu sa odredbama procesnog zakona, jer u konkretnom slučaju iz spisa predmeta proizilazi da nalog za provođenje praćenja nije dat od strane sudije za istragu, niti pak, od državnog tužioca, pa se iste ne mogu koristiti kao dokaz u postupku. Tačnije, ovdje se radi o operativnim podacima za koje nikada u sudskoj praksi i nije bilo sporno da se ne mogu koristiti u krivičnom postupku kao dokaz, niti posredno, niti neposredno, niti se pak, na okolnosti dobijanja takvih podataka mogu saslušavati službenici policije. Međutim, od navedene treba razlikovati situaciju, da su npr. službenici policije prilikom provođenja policijskih radnji lišili slobode lice koje su osmatrali na pomenutom čamcu i kod njega zatekli tragove izvršenja krivičnog djela i predmete. U toj situaciji rezultati dobijeni takvim radnjama bi mogli poslužiti kao dokaz u krivičnom postupku, a takođe policijski službenici bi se mogli saslušati kao svjedoci na okolnosti provođenja tih radnji. Ovo iz razloga što bi u toj situciji na preduzimanje navedenih radnji službenici policije bili ovlašćeni Zakonom o kaznenom postupku i samo u toj situaciji bi službene zabilješke koje sadrže neposredna opažanja službenika policije mogle biti dokaz u postupku. U suprotnom, u situaciji koja proizilazi iz spisa predmeta, službene zabilješke službenika Uprave policije sačinjene su povodom predmetnih prikrivenih policijskih radnji, koje nemaju uporište u Zakonu o kaznenom postupku i kao takve mogu poslužiti državnom tužiocu u svrhu provođenja izviđaja ili istrage a ne kao dokaz u krivičnom postupku. Ovdje se postavlja opravdano pitanje zašto hrvatski organi u datoj situaciji nijesu procesuirali lice Miljana Mandrapu, iako su protiv drugih lica za koje se navodi da su saizvršioci u izvršenju navedenog krivičnog djela, pred nadležnim organima Republike Hrvatske pravosnažno okončani krivični postupci”, piše u odluci suda.

Lješković: Sudije počele ozbiljno da pristupaju poslu

Branilac optuženog Mandrape, advokat Srđan Lješković kazao je da su odluke kao ova dokaz da su sudije počele veoma ozbiljno da pristupaju i vode računa da unaprijed ne utiču na rešavanje pitanja koja će biti predmet raspravljanja i da se ne upuštaju u ocjenu da li činjenice i okolnosti na kojima je optužnica zasnovana pružaju pouzdan osnov za zaključak da je okrivljeni počinio krivično djelo koje je predmet optužbe niti da li su ispunjeni uslovi da on bude oglašen krivim.

“Sudija Vujanović primjenjuje pravo na pravi način i nadam se da ovakav način i stav će u budućnosti pratiti sve sudije koje odlučuju po predatim optužnicama”, kazao je Lješković.

Izvor: DAN
Izvor (naslovna fotografija):

FOTO: Jutarnji list

Ostavite komentar

Komentari (0)