Optužnica protiv Lazovića i Raičevića, koji su odranije u pritvoru u sklopu drugih predmeta, podignuta je zbog “krivičnog djela mučenje iz člana 167 stav 2 u vezi stava 1 u vezi člana 23 stav 2 Krivičnog zakonika Crne Gore”.
Lazović i Raičević su, prema sumnjama tužilaštva, Mrvaljevića i Jovanovića mučili 30. i 31. decembra 2020. godine u Podgorici.Stav 1 člana 167 Krivičnog zakonika Crne Gore propisuje da će se zatvorom od šest mjeseci do pet godina kazniti onaj ko drugom nanese veliki bol ili teške patnje, bilo da su tjelesne ili duševne, sa ciljem da od njega ili trećeg lica dobije priznanje ili drugo obavještenje.
“Ili da ga nezakonito kazni, zastraši ili na njega ili neko treće lice izvrši pritisak… Ako djelo iz stava 1 ovog člana izvrši službeno lice u vršenju službe ili je djelo izvršeno uz njegov izričiti ili prećutni pristanak ili ako je službeno lice podstrekavalo drugo lice na izvršenje djela iz stava 1 ovog člana, kazniće se za djelo iz stava 1 ovog člana zatvorom od jedne do osam godina”, piše u zakonu.
Priča o policijskoj torturi, koju su, 2020. i 2021. godine, prema podacima Europola, sprovodili pojedini pripadnici Odsjeka za posebnu operativnu podršku Uprave policije, u kojem su bili i Petar Lazović i Jugoslav Raičević, aktuelizovana je nakon pisanja Libertasa u martu prošle godine.
Libertas je tada objavio da su neki od pripadnika Odsjeka za posebnu operativnu podršku Uprave policije u kojoj su, pod komandom Mirka Banovića, osim Lazovića i Raičevića, bili i Predrag Jestrović, Slobodan Mićković, Ivan Đoković, Ivan Stamatović, Željko Radunović, Dražen Miranović, Sead Luboder, Vuk Šuković, Momo Mirković, Mirko Đukić, Milorad Mitrović i Neško Jaredić, sudeći prema nalazima Europola, činili, prisustvovali ili su znali da se čine krivična djela torture nad uhapšenim ljudima.
Taj odsjek je nastao u sklopu Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, koji je formiran shodno Pravilniku o unutrašnoj organizaciji i sistematizaciji Uprave policije iz 2019. godine, a koji je donijet na prijedlog tadašnjeg direktora Uprave policije, Veselina Veljovića, kojem se sudi zbog sumnje da je pripadnik kriminalne organizacije Aleksandra-Aca Mrkića.
Ukinut je nakon što je novo rukovodstvo Uprave policije, u martu 2021. godine, donijelo novi akt o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji. Libertas je u martu, pozivajući se na komunikaciju preko kriptovanih telefona, a koja se nalazi u izvještaju Europola, objavio da su neki od pripadnika sada rasformiranog Odsjeka za posebnu operativnu podršku otimali ljude i držali ih u svojim, takozvanim, štek stanovima, tukli ih, stavljali pištolj u usta, mučili ih strujom, gušili ih, prijetili im i omalovažavali ih i prema njima nečovječno postupali.
Preporučeno
Petar Lazović i Jugoslav Jugo Raičević pričali su o tome sa šefovima i pripadnicima kriminalnih grupa i nerijetko im slali fotografije mučenja ljudi.