”Nakon što sam napadnut i povrijeđen, pošao sam u stanicu policije Cetinje da prijavim slučaj ali mi je tada policajac Džaković saopštio da to nije u njihovoj nadležnosti i tražio mi je dokaze da je izvršen napad na mene. Rekao sam mu da ih nemam, nakon čega mi je on rekao da mi ne može pomoći već me uputio na unutrašnju kontrolu policije”, kaže Roganović.
On je potom, jer je osjećao glavobolju i mučninu, otišao u hitnu pomoć odakle su ga, nakon ukazane pomoći policajci sproveli nazad u Odjeljenje bezbjednosti.
”Tu me je sačekao pomenuti inspektor koji me pitao da li imam kakve dokaze, nakon čega sam mu tražio broj telefona kako bih mu poslao snimak sa nadzorne kamere. Kada je pregledao snimak otišao je u susjednu kancelariju ali je na stolu ostavio telefon na koji su stizale poruke policajca člana SPBK Žarića koji je bio prisutan ispred lokala kada sam napadnut. U tim porukama pomenuti pripadnik SPBK je tražio da se dogovore sa mnom je sam kako je napisao „dobar momak“ ”, priča Roganović.
Roganović je iste večeri imao susret sa policajcem vođom tima koji, kako navodi, nije htio da se predstavi ali mu je rekao da je za stolom bilo nekoliko Roganovića, da je njegov službenik prekoračio ovlašćenja i pitao da li se situacija „može izgladiti“, na što je Roganović rekao da situaciju mogu izgladiti jedino preko suda.
”Narednog jutra sam ponovo zatražio medicinsku pomoć, dobio infuziju i otišao u policiju da prijavim slučaj”, kaže za Radio Cetinje Ivan Roganović.
On tvrdi da je, kao posljedicu udaranja nogom u glavu više puta gubio svijest i da je imao potres mozga, a zbog pretrpljenog stresa, u Specijalnoj bolnici u Dobroti mu je dijagnostikovana anksioznosubdepresivna simptomatologija.
Slučajem Ivana Roganovića bavila se i Kancelarija zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore, nakon što je u medijima emitovan snimak u vezi postupanja policijskih službenika.
U opširnom dokumentu se, između ostalog, navodi da je „Zaštitinik zatražio izjašnjenje od strane Odjeljenja bezbjednosti Cetinje na okolnosti koje se odnose na navode da građaninu Roganović Ivanu nije omogućeno da odmah prijavi postupanje policijskih službenika.“
U dokumentu u koji Radio Cetinje posjeduje, u poglavlju „Utvrđene činjenice“ se kaže da je na osnovu obavljenog razgovora sa podnosiocem tužbe, analize video zapisa, uvidom u dokumentaciju dostavljenu od Policije, dostavjenog nalaza i mišljenja vještaka od strane ODT sa Cetinja, utvrđeno da je policija vršila raciju, da je događaj snimljen kamerom, da osobe koje su pretresane nijesu pružale otpor, da je podnosilac pritužbe postupao po naređenju.
Konstatuje se da je jedan od policajaca podnosiocu pritužbe zadao četiri udarca u predjelu butine, stomaka, grudi i glave.
Kancelarija ombudsmana je utvrdila i da je jedan od policajaca reagovao i udaljio kolegu od podnosioca pritužbe, ali da se „neposredno zatim prvobitno udaljeni policijski službenik vratio i nastavio da se obraća podnosiocu pritužbe.“
U podužem spisku utvrđenih činjenica stoji i da u policijskom zapisniku nije konstatovano kada je započeto i kada je završeno prikupljanje obavještenja od podnosioca pritužbe ali je konstatovano da je podnosilac pritužbe naveo i da mu je naprijed navedeni policijski službenik uputio riječi „Krme jedno debelo“.
U nalazu se navodi „da prilikom neposrednog pregleda vještak nije konstatovao tjelesnu povredu već da je podnosilac tužbe u predmetnom događaju zadobio crvenilo kože nanešeno udarcem nogom“.
FOTO: RTV Cetinje
Nakon detaljne analize, citiranja zakona i međunarodnih konvencija Kancelarija ombudsmana je preporučila Upravi policije da obezbjedi dosljedno poštovanje nacionalnih propisa, potvrđenih međunarodnih ugovora i opšteprihvaćenih pravila međunarodnog prava koji se odnose na poštovanje ljudskih prava prilikom preduzimanja radnji iz svoje nadležnosti, sa posebnim akcentom na obezbjeđivanje nulte tolerancije zlostavljanja i da službenici Uprave policije odmah procesuiraju sve tvrdnje, bez obzira na to da li su iznijeti u formi krivične prijave ili pritužbe.
Ministarstvu unutrašnjih poslova, odjeljenju untrašnje kontrole je preporučeno da preispita odgovornost policijskih službenika OB Cetinje u vezi sa postupanjem o navodimao zlostavljanju koje je iznio podnosilac pritužbe.
Presudom Osnovnog suda u Cetinju K.br.74/21 od 11.01.2022.godine, okrivljeni V.V. oglašen je krivim zbog krivičnog djela zlostavljanje iz čl.166a stav 2 u vezi stave 1 Krivičnog zakonika Crne Gore, izvršenog na štetu R.I. i osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 4 mjeseca,koja će se izvršiti tako što će okrivljeni istu izdržavati u prostorijama u kojima stanuje – glasi presuda koja je donešena u Osnovnom sudu na Cetinju.
Policajac Vuk Vuković je osuđen zato što je 28. jula 2021. godine ispred ugostiteljskog objekta “La Martina” na Cetinju izvršio krivično djelo zlostavljanje na štetu vlasnika tog lokala Ivana Roganovića.
Oštećeni Ivan Roganović tada je za Radio Cetinje kazao da nije zadovoljan kaznom koja je izrečena, a na odluku Osnovnog suda on nema pravo žalbe s obzirom na to da je u ovom procesu bio svjedok ali da će pokrenuti parnicu radi nadoknade nematerijalne štete, povrede časti, pretprpljenog poniženja i straha ali i za fizičke povrede.
Preporučeno
Cetinjski list je objavio snimak iz noći 28. jula 2021.g. kada je specijalni tim Sektora za borbu protiv kriminala (SBPK) napravio raciju u cetinjskom lokalu “La Martina”. Kamere postavljene u tom lokalu zabilježile su da je Roganovića jedan od maskiranih policajaca prisilno spustio na pod, a potom ga gazio nogom po glavi u udarao.