test

Zakulisane radnje tokom pretresa u Master kvartu

Standard

03/06/2024

16:58

Prema nezvaničnim informacijama do kojih je M portal došao iz istrage, nijesu samo SPO i SDT zainteresovani za pretres ovih stanova, već i Agencija za nacionalnu bezbjednost, pa je nekoliko njihovih službenika pružalo logističku podršku SPO-u tokom pretresa praznih i polunamještenih neuseljenih stanova

Prošla je čitava sedmica od višednevnih pretresa iznajmljenih, polunamještenih i nenamještenih praznih stanova u podgoričkom Master kvartu koji su vlasništvo građevinske kompanije Bemax, a javnost i dalje nema odgovore o pravim razlozima za takvu akciju Specijalnog policijskog odjeljenja. Jedino je moguće doći do nezvaničnih saznanja iz bezbjednosnog sektora. 

Pet metara ovdje, tri tamo, pa to pomnoži sa sedam, balkon sa pogledom na bulevar, parket klase visokog kvaliteta, dobro urađena zvučna izolacija… Ovo nije opis oglasa agencije za nekretnine, već bi se ovako mogli opisati pretresi koje je protekle sedmice obavljalo 15-ak službenika SPO, postupajući po naredbi dobijenoj na zahtjev Specijalnog državnog tužilaštva.

Nakon šest dana njihovog mukotrpnog mjerenja 18 praznih, popisivanja stvari u par iznajmljenih i polunamještenih stanova, nezvanične informacije govore da je „pronalazak“ (kako i gdje sakriti, recimo, trosjed?) i provjera kupovine luksuznog namještaja pod izgovorom da sumnjaju da je počinjeno krivično djelo pranje novca, bio samo dobro osmišljen način da se uđe u stanove kompanije Bemax. Jer, od toliko zgrada i infrastrukturnih projekata koje je Bemax tokom proteklih godina gradio po Crnoj Gori, odjednom se ispostavilo da je problematično opremanje baš tih 20-ak stanova, odnosno namještaj u njima, u zgradi koja još uvijek nije ni čitava useljena i na kojoj se još uvijek izvode pojedini radovi. 

Prema nezvaničnim informacijama do kojih je M portal došao iz istrage, nijesu samo SPO i SDT zainteresovani za pretres ovih stanova, već i Agencija za nacionalnu bezbjednost, pa je nekoliko njihovih službenika pružalo logističku podršku SPO-u tokom pretresa praznih i polunamještenih neuseljenih stanova. Među „logističarima“ je bio i jedan od doskorašnjih službenika Uprave policije, koji je nedavno promijenio radno mjesto i prešao u ANB, a prema izvorima M portala indikativna je njegova povezanost sa šefom SPO Predragom Šukovićem preko kumovskih veza, koje prate prvog čovjeka SPO od samog preuzimanja funkcije. 

Kako pretresima nijesu prisustvovali pravni zastupnici kompanije Bemax jer je, kako su kazali medijima tih dana, naredba za pretres nezakonita, ali u stanovima nije bilo ni svjedoka koje Bemax kao vlasnik imao pravo da delegira, put za bilo kakvu kontaminaciju stanova i dokaza je bio otvoren. SPO jeste, kako im zakon i nalaže, obezbijedio svjedoke, kadete sa policijske Akademije u Danilovgradu koji su, prema onome što su novinari mogli da vide boraveći u dvorištu zgrade, više vremena proveli na terasama nego u kontroli procesa pretresa. 

Prema onome što su novinari mogli da vide na licu mjesta, ispred zgrade u Master kvartu koja je pretresana, službenici kriminalističke policije u forenzičkim odijelima su u nekoliko navrata iznosili papirne kese, ali nije bilo jasno šta se u njima nalazi, s obzirom na to da u stanovima niko ne živi, te da su neopremljeni ili polovično opremljeni. Kasnije su mediji, doduše nezvanično, dobili informacije da su forenzičari izuzimali DNK tragove sa različitih površina u praznim stanovima, što unosi još veću zabunu – čije DNK tragove, kada nema stanara u stanovima i kad se po onima koji se tek opremaju kreću isključivo radnici, inženjeri i arhitekte tokom radnog vremena? Ili su se makar samo oni kretali do dana kada su pripadnici SPO blokirali čitav ulaz i zabranili „civilima“ ulazak u zgradu. 

Prema izvorima M portala iz sektora bezbjednosti, u takvim uslovima i uz toliki broj službenika na pretresu, bez prisustva ikoga od strane vlasnika stanova, lako može doći do namjerne kontaminacije zatečenog stanja u prostoru, odnosno podmetanja bilo kakvog traga koji bi kasnije poslužio za kompromitaciju kompanije Bemax, na čemu vladajuće političke strukture insistiraju već gotovo četiri godine. To bi svakako poslužilo da budu opravdane dosadašnje radnje i otvoren put za neke buduće korake. 

Izvor M portala upozorava da kontaminacija prikupljenih dokaza može poslužiti za zapljenu stanova, ali i za političko-medijsku propagandu koju, uz pomoć raznih pretresa, istraga i pokušaja da se mimo zakona izvedu neke akcije, već duže sprovode policijsko-pravosudni krugovi bliski bivšem premijeru Dritanu Abazoviću. 

Zanimljiv novi momenat u ovakvom djelovanju Specijalnog policijskog odjeljenja je i to što je za pretrese Bemaxovih stanova bila angažovana polovina pripadnika te policijske jedinice. Naime, prema podacima iz marta ove godine SPO ima 30 službenika, a u Master kvartu je, prema snimcima i onome što su novinari vidjeli na licu mjesta, bilo njih 15. 

Bez obzira na tako veliku akciju i za razliku od svih prethodnih slučajeva kada je kompanija Bemax u pitanju, na pretresima se, tokom svih šest dana, nije pojavio niko od medija bliskih šefu SPO Predragu Šukoviću, koji su ranije bili unaprijed obaviješteni o mnogo manjim akcijama i izvještavali sa lica mjesta, a priča o pretresima ovog puta za njih nije bila udarna.

Odgovor na pitanja kako i zašto je navjeća građevinska kompanija u Crnoj Gori postala glavna meta državnim vlastima i kamen spoticanja za službe bezbjednosti dao je još prošle godine lično bivši premijer Abazović, kada je konstatovao da je „Bemax je najbolja građevinska firma u Crnoj Gori, to je nešto što je nesporno“, da su „oni iskoristili situaciju koja je bila prije desetak ili 15 godina da preteknu sve svoje konkurente“, te da im se „mora odati priznanje na onome što rade i brzini kojom rade“.

Izvor: M portal
Izvor (naslovna fotografija):

M portal

Ostavite komentar

Komentari (0)