On je današnju svečanost iskoristio i za lansiranje ideje koju propagira Srpska pravoslavna crkva.
On je rekao da je vrijeme za obnavljanje kapele na Lovćenu, što je, kako je naveo, ideja koju je pokrenula Mitopolija crnogorsko primorska i njen mitropolit Amfilohije.“Smatramo da smo danas dovoljno zreli kao društo i zajednica da realizujemo tu plemenitu ideju koja će dovesti do pomirenja i okupljanja ljudi u Crnoj Gori i javno je kao predsjednik Skupštine danas iniciram”, kazao je on.
Dodaje da bi to značilo simbolički i realno veliki istorijski korak savremene Crne Gore.
“Bez obzira na sve naše trenutne prolazne razlike i nesporazume bio bi to ne samo znak političke zrelosti i mudrosti, nego i znak istinskog narodnog pomirenja i blagotvornog okupljanja oko onog što nas sudbinski povezuje”, rekao je Mandić.
To, kako kaže, ne znači da će neko rušiti mauzolej na Lovćenu.
“Na Lovćenu će se graditi a ne rušiti, šaljemo poruku da će zemlja Crna Gora biti po mjeri svih građana, i biće mjesta za sve , baš kao i na Lovćenu”, rekao je Mandić.
Želidrag Nikčević član Žirija Trinaestojulske nagrade, rekao je da su imali 28 kandidata za žvotno djelo i isto toliko kandidata za 13. julsku nagradu.
Preporučeno
“Žiri je radio , odgovorno pažljivo i savjesno u konstuktivnoj amosferi u zakonski propisanoj proceduri, bez ikakvih pritisaka. Razmotrili smo sve kandiature, među njima je bilo više kandidata za nagradu, ali su pravila nagrade neumoljiva odluku, pa smo morali da donesemo odluku glasanjem sužavajući izbor”, rekao je Nikčević.