Mandić je danas mitropolita crnogorsko primorskog Joanikija dočekao sa zastavom Crne Gore i trobojkom u Kabinetu.
Tokom nedavnog susreta Mandića sa predsjednikom Odbora direktora EPCG Milutinom Đukanovićem, predsjednikom Opštine Nikšić Markom Kovačevićem i njihovim kolegama iz Republike Srpske generalnim direktorom Elektroprivrede Republike Srpske Lukom Petrovićem i gradonačelnikom Trebinja Mirkom Ćurićem, državna zastava Crne Gore nije bila istaknuta.
“Očigledno je da Mandić u navedenim slučajevima nije postupao u skladu sa navedenim propisima. Da li on na taj način predstavlja Crnu Goru i da li izražava pripadnost Crnoj Gori, pitanje je ne samo za Mandića, već i prije za one koji su ga izabrali za predsjednika Skupštine Crne Gore”, podvlači Radulović.
Osim toga, dodaje advokat, u susretu sa mitropolitom Mandić je trobojku postavio na počasno mjesto u odnosu na državnu zastavu, odnosno na mjesto koje zakon definiše kao počasno u slučajevima kada se pored državne zastave ističe druga zastava.
“Jasno je da su ovi postupci Mandića dio političkog marketinga i folklora namijenjenog dijelu biračkog tijela na čiju podršku Mandić računa, ali nedopustivo je bilo kakvo ponižavanje ili potcenjivanje države i njenih simbola, posebno sa pozicije predsjednika Skupštine ili bilo koje druge državne funkcije”, ističe Radulović u izjavi za CdM.
Kako pojašnjava, shodno Zakonu o državnim simbolima i Danu državnosti Crne Gore, zastava Crne Gore je državni simbol i njome se predstavlja Crna Gora i izražava pripadnost Crnoj Gori.
Preporučeno
“Takođe, osim objekata za koje je propisano da se zastava na njima stalno vije i slučajeva kada se zastava mora istaći, zakon propisuje da se zastava može isticati prilikom susreta, skupova, proslava i slično. Dalje, Pravilnikom Ministarstva kulture propisano je da se zastava može isticati u Kabinetu sa desne strane radnog mjesta lica čiji je kabinet”, poručio je Radulović.