Crna Gora je uistinu zemlja čuda, pa onda više i ne čudi javnost koja je sinoć u ulozi domaćina proslave sedme godišnjice ulaska Crne Gore u NATO na kojoj su domaćini bili Aleksa Bečić, Dragan Krapović i Filip Ivanović. Sva trojica makar do skora su se deklarisali kao zakleti protivnici ideje ulaska Crne Gore u NATO.
Demokrate su 2017. godine zagovarale referendum i nijesu prisustvovale sjednici parlamenta na kojoj se glasalo, dok sad na sva usta hvale se kako je to bio istorisjki potez.Makar tako misli Dragan Krapović, koji je juče u zvaničnom saopštenju naveo da ulaskom Crne Gore u NATO zapisana jedna od najvažnijih stranica u istoriji Crne Gore.
No, da je tada Krapović bio u vlasti kao što je danas ta stranica bi ostala prazna, a Crna Gora ostavljena na milost i nemilost raznim silama.
I predsjednik Demokrata, a sada potpredsjednik Vlade Aleksa Bečić je takođe preko noći promjenio mišljenje o NATO savezu i članstvu Crne Gore u istom pa je od čuvene izjave “ko se boji referenduma za ulazak CG u NATO, taj je protiv naroda”, došao do toga da bude u vrhu vlasti države članice i da mu tako nešto uopšte ne smeta.
No, iako su Demokrate poznate po svom uzdražni za sve stavu, aktuelni ministar vanjskih poslova Filip Ivanović je čak napisao i kolumnu u jednom dnevnom listu ne štedeći da NATO pomene u svakom negativno mogućem kontekstu.
Ivanović je tada, u autorskom tekstu napisao: “…smatram da pristupanje NATO-u nije ni vojni, ni ekonomski, a ni moralni, interes Crne Gore, niti je to odraz njenog istorijskog ili budućeg identiteta. Ako našoj sadašnjoj, a potencijalno i nekoj budućoj, vladi nedostaje kreativnosti i autoriteta u spoljnoj politici, to nije razlog da se ti nedostaci nadomještavaju servilnošću i sterilnim pragmatizmom.”
Ivanović je tada kazao da ideja da NATO donosi mir može biti prihvatljiva samo onima koji su spremni da opravdaju i nesrećnu floskulu „rat za mir“.
“Takav mir svijet posmatra svakodnevno u Iraku, Libiji, Siriji, što samo pokazuje da se Savez vodi geopolitičkim i ekonomskim interesima svojih najjačih članica, a ne nekom pacifističkom politikom i međunarodnim pravom. To je nedavno pokazala i tzv. zona zabranjenog leta nad Libijom, čime je NATO iskoristio UN ne da kontroliše libijsko nebo, već da bjesomučno bombarduje tu zemlju i njene gradove od kojih su mnogi sravnjeni sa zemljom. Kad god mu je to bilo u interesu, Savez je ignorisao međunarodno pravo i UN, što je, između ostalog, bio slučaj i s napadom na Jugoslaviju. Savjet bezbjednosti UN je i osnovan da se ne bi ponovila tragedija II svjetskog rata, tj. da jedna država ili savez napada druge zbog sopstvenih interesa, a upravo je to glavno obilježje NATO angažmana”, napisao je on.
No, izgleda kao injegovi koalicioni partneri i Ivanović je preko noći promjenio mišljenje pa mu sinoć nije smetalo da iz punih usta hvali NATO i bude domaćin na obilježavanju jednog ovako značajnog jubileja.
Preporučeno
Ipak, bolje ikad nego nikad.