Još nije poznato šta je izazvalo nesreću, ali spiralni pad ukazuje na pojavu zastoja, što se dešava kada letjelica izgubi podršku koja joj omogućava da leti, kažu stručnjaci, piše ovaj medij.
U nastavku pogledajte hronologiju nesreće Voepas, najveće u Brazilu po broju žrtava od 2007. godine kada je avion udario u zgradu u Sao Paulu prilikom pokušaja slijetanja.Hronologija leta
Avion je poletio u 11.46 časova i let je nesmetano nastavljen do 12.20 časova.
Nakon 24 minuta dizao se sve dok nije dostigao 5.000 metara nadmorske visine u 12.23, i nastavio letjeti na toj visini do 13.21 , kada je počeo da gubi visinu.
U tom trenutku letjelica je napravila oštar zaokret.
Prema brazilskim vazduhoplovnim snagama (FAB), od 13.21 letjelica nije odgovorila na pozive prilazne kontrole u Sao Paulu, niti je proglasila hitan slučaj ili prijavila da je u nepovoljnim vremenskim uslovima.
U 13.22 – minut nakon vremena posljednjeg rekorda – visina je bila 1.250 metara, slijedi pad od oko 4.000 metara. Brzina ovog pada iznosila je 440 km/h.
Odsjek za kontrolu vazdušnog prostora (DECEA) izvijestio je da je „Salvaero“ pozvan u 13.26 i pronašao srušenu letjelicu unutar stana.
Još nije poznato šta je izazvalo nesreću, ali spiralni pad ukazuje na pojavu zastoja – što se dešava kada letjelica izgubi podršku koja joj omogućava da leti. Zastoj je situacija u kojoj krilo potpuno gubi korisni uzgon, što uzrokuje nagli pad aviona. U zavisnosti od visine i stanja, moguće je povratiti visinu u letu.
Preporučeno
“Iz avio kompanije je saopšteno kako su svi operativni sistemi u avionu radili prije polijetanja, a da je avionom upravljala dobro obučena i iskusna ekipa”, navodi se u saopštenju.