“Popisuju se sve zgrade, uključujući privatnu imovinu, koje bi mogle da posluže kao sklonište, kao što su podrumi, garaže i stanice metroa”, izjavio je portparol Ministarstva unutrašnjih poslova tokom redovne konferencije za novinare u Berlinu.
Dodao je da će biti napravljen digitalni imenik svih bunkera kako bi ljudi mogli brzo da ih nađu koristeći svoje mobilne telefone.Građani će biti podstaknuti i da naprave skloništa u svojim domovima, prenamjenom podruma ili garaža.
Njemački dnevnik Bild opisao je taj plan kao „ofanzivu bunkera“ u zemlji koja je sve zabrinutija zbog potencijalne ruske prijetnje.
Popis koji je u toku će potrajati, rekao je portparol.
Ključne tačke programa razvoja skloništa utvrđene su na sastanku visokih zvaničnika u junu.
Njemačka, koja ima 83 miliona stanovnika, ima 579 bunkera, uglavnom iz Drugog svjetskog rata i Hladnog rata, u koje može da stane 480.000 osoba.
Od početka rata u Ukrajini u februaru 2022. godine, njemačke vlasti su obustavile prodaju utvrđenja u državnom posjedu. Država i njene administracije su od 2005. prodale više od 300 bunkera.
Ruski predsjednik Vladimir Putin je prošle nedjelje povodom rata u Ukrajini zaprijetio državama Zapada, među kojima su najviše zabrinute članice NATO-a koje su blizu Rusije, kao što su baltičke zemlje, Poljska i Njemačka.
Preporučeno
Pored toga, Rusija je na Ukrajinu prošle nedjelje ispalila upotrebila balističku raketu srednjeg dometa (do 5.500 kilometara) koja može da nosi i nuklearne bojeve glave.