test

Da li znate šta je “kompleks Pepeljuga” ?

Standard

20/04/2024

21:27

Mnoge djevojke su u svom detinjstvu sanjale o princu na bijelom konju i životu kao iz bajke.

Princ je nužno bio lijep, zgodan, bogat i sa bijelim konjem. Ušao bi u njen život i odveo je u udaljeno kraljevstvo, gdje ne postoje dosadni roditelji, kućni poslovi, naporan posao i zli ljudi. Ali godine prolaze, djevojke rastu, upoznaju se sa stvarnim svijetom i živim ljudima. Stvari koje su izgledale kao san za 13 godina, postaju čudne sa 20. I ne treba vam bajka, kada odlučite kako i sa kim ćete provesti svoje vrijeme. A samo „Pepeljuga“ – pametna i lijepa – ostala je sama kod kuće, naporno radila, jer njen princ nikada nije došao.

„Kompleks Pepeljuga“ karakteriše žene koje u zrelim godinama žive sa dječjim snovima o bajkovitom životu i odbijaju da prihvate stvarnost. Ovaj termin je prvi put predstavila pisac Kolet Douling u svojoj knjizi “Cinderella Complex” 1990. godine. Doulingova je definisala kompleks Pepeljuge kao “strah od nezavisnosti.“

Po njenom mišljenju, osnova kompleksa Pepeljuga je podsvjesna želja žene da prenese odgovornost za svoj život i blagostanje u ruke drugih ljudi. Pepeljuga ne živi stvarno, jer je bolji život – negdje tamo, daleko. Ona čeka i njen život ne zavisi od nje.

Jednom kada velike sile (Bog, vile, Univerzum, itd.) vide njene napore odlučiće da je vrijeme da je spasi dobra vila. Čudo može biti bilo šta, ali djevojčice koje rastu u tradicionalnim porodicama, najčešće vide svoj spas u prelijepom princu sa neophodnim skupom već poznatih osobina.

“Pepeljuga kompleks je cjelovit sistem odnosa i strahova koji zadržavaju žene i spriječavaju ih da u potpunosti realizuju svoj um i kreativnost”, piše Doulingova. “Kao Pepeljuga, moderna žene još uvijek čeka da se muškarac pojavi i promijeni njen život.”

Kako je opasan kompleks Pepeljuge?

Sve što ne odgovara njenom snu – čak i nemoguće – nije dostojno Pepeljuge, pa je zato nemilosrdno izbačeno iz njenog života. Ovo se odnosi i na bliske ljude i partnere, jer nikada neće biti dostojni njenih fantazija.

Pepeljuga ne vidi pravi uzrok njenih neuspjeha i usamljenosti. U svom složenom životu, Pepeljuga krivi ostatak svijeta.

Vera u čudo postaje izgovor za pasivnu životnu poziciju. Pepeljuga će tolerisati sve što joj ne odgovara i čekati da se sve samo mijenja, umesto da sama mijenja ono što joj ne odgovara.

Pepeljuga naviknuta na naporan rad i čekajući nagrade – ostaje nezadovoljna životom i ljudima oko nje.

Neusklađenost između snova i stvarnog života negativno utiče na psihičku dobrobit Pepeljuge i dovodi do neuroze, depresije i svih vrsta zavisnosti (od hrane, alkohola, čak i droge).

Kako se formira kompleks Pepeljuge?

Kompleks Pepeljuge se formira kod djevojčica koje uče tokom djetinjstva da moraju dobiti sve dobre stvari u životu, a to će im omogućiti naporan rad, poslušnost, teškoća i strpljenje. Dječji psiholozi ne preporučuju roditeljima da pribjegavaju takvim manipulacijama.

Dijete koje je odgajano u takvim uslovima ispunjava sve uslove ne iz ličnih razloga, već iz straha od gubitka ljubavi roditelja. Takva djeca rastu sa sigurnošću da ih mogu voljeti samo zbog svojih dijela, što ne doprinosi formiranju samodovoljnosti.

U tradicionalnom patrijarhalnom društvu, kompleksu Pepeljuge podleže većina žena, jer u samoj osnovi njihovog vaspitanja leži poruka “budite strpljive i čekajte svog princa”. Veliku ulogu u formiranju kompleksa Pepeljuge kod žena igra popularna kultura: knjige, filmovi i serijske publikacije.

Priča o mirnoj, skromnoj i vrijednoj ženi koja iznenada upoznaje „princa“ i pronalazi svoju sreću, možda je jedna od najpopularnijih i često eksploatisanih od strane medija. Djevojke „princeze“, žive u snovima dok stvarni život prolazi.

Šta uraditi?

Žene sa kompleksom Pepeljuge ne znaju kako da razlikuju svoje stvarne želje i ciljeve od onih iz detinjstva, tako da moraju formirati uzročnu vezu između svojih akcija i postizanja sna.

„Pepeljuga“ treba da nauči da prihvati sebe, da održi svoje samopoštovanje, da prepozna svoja prava osjećanja i želje. One moraju prestati da traže podršku u drugima i čekati odobrenje od njih. Važno je živeti ovdje i sada, da prihvatimo svijet kakav jeste, a onda će stvarnost postati zanimljivija od bilo koje bajke.

Izvor: zenski magazin
Izvor (naslovna fotografija):

foto: Shutterstock/Grumbus

Ostavite komentar

Komentari (0)