test

DR CRNOGORAC BOŽOVIĆ ZA STANDARD: Klijenti često propuštaju doručak, a preko dana jedu male količine hrane ”s nogu”

A. Đonović

27/08/2023

09:45

Dr Sandra Crnogorac Božović, nutricionistkinja i vlasnica ''Ego ishrane'', u intervjuu za portal Standard otkriva najčešće greške do kojih dolazi prilikom odabira namirnica, kako da pravilno analiziramo njihovu tablicu nutritivnih vrijednosti i na koje zamke za potrošače da obratimo pažnju. Saznajte koje su njene preporuke za doručak i večeru, te koji je idealan razmak između obroka i da li se u tim periodima preporučuju užina ili ''grickanje''. Ne propustite ni zanimljivu priču koja joj se dogodila u radu sa klijentkinjama, a koja će vas sigurno nasmijati.

  1. Šta vidite kao najveći problem, tačnije u čemu najviše griješimo pri odabiru namirnica?

U razgovoru sa velikim brojem klijenata, došla sam do zaključka da je najveći problem neuobročenost. Klijenti često propuštaju doručak kao najvažniji obrok u toku dana, a preko dana jedu male količine hrane “s nogu”, da bi za večeru imali izuzetno obilan obrok koji je bogat trans mastima, zasićenim masnim kiselinama i šećerima. A kad gledamo odabir namirnica onda je najveći problem u tome što se pretjeruje sa tzv “zdravim” namirnicama koje su samo zamka za potrošače kao što su to npr. instant kaše, koje nose veliku količinu prostih šećera.

  1. Šta predstavlja idealan doručak?

Zavisno od potreba klijenta, kako je individualan plan tako je svaki obrok u njemu individualan. Ne postoji magičan i idealan doručak kojim ćemo se riješiti viška kilograma ili postići neki drugi svoj cilj. Međutim ono što volim da preporučim svojim klijentima je doručak u kom se nalaze složeni ugljeni hidrati, visokovrijedni proteini i zdrave masti, npr to bi mogao biti omlet od 2 jaja i 2 belanca sa 100g tikvica, 2 kriške integralnog hljeba i salata ili na primjer to može biti pileća pašteta pripremljena po recepturi sa salatom i integralnim hljebom, a za ljubitelje slatkog doručka to može biti voćni mix sa ovsenim pahuljicama pripremljen od sezonskog voća.

  1. Svaki proizvod na etiketi ima svoju tablicu nutritivne vrijednosti. Da li nam možete dati neke instrukcije, kako najlakše da analiziramo te podatke?
foto NIR analiza

Savjet je da prvo pročitate detaljno sastav proizvoda, a posebno vodite računa o tome da namirnica koja je prva navedena je ujedno i ona koje ima najviše. Posebno izbjegavajte namirnice koje u sebi sadrže: palmino ulje, glukozni sirup, kao i dosta aditiva. Kada čitate nutritivnu tablicu obratite pažnju na ukupnu količinu masti, a zatim količinu zasićenih masnih kiselina i birajte one proizvode koji ih sadrže manje. Posebno treba obratiti pažnju na dodate odnosno skrivene šećere koji se mogu naći u različitim proizvodima, najčešće u vidu glukoznog sirupa. Zato pažljivo čitajte dio o ugljenim hidratima i posebno šećerima.

  1. Da li nam možete dati neki predlog zdravih grickalica, odnosno šta preporučujete da se gricka između obroka?

Ako ne želite da se ugojiti ne preporučujem grickanje između obroka. Naime ukoliko nam je cilj da smanjite tjelesnu masu, onda obroci treba da budu na 4h od završenog obroka, tako da grickanje nije dobro ni za našu kilažu kao ni za održavanje nivoa insulina. Uravnoteženo, da jedu izmedju obroka preporučuje se isključivo osobama koje treba da dobiju na tjelesnoj masi, ali onda šta treba da “grickaju” je isključivo individualno. Ono što nekad sebi možete prijuštiti jeste zdrav slatkiš za prvu užinu kao što je na primjer puding sa chia sjemenkama i borovnicama ili u ljetnjim danima sladoled pripremljen po Ego recepturi.

Foto: Privatna arhiva
  1. Zanimljiva priča/anegdota koja Vam se desila na poslu?

Direktora i njena zaposlena su bile na Ego ishrani, jednom prilikom zaposlena pohvali direktorku kako je lijepo smršala, pitajući je kako je tako lijepo smršala, a ova joj reče da je izbacila slatkiše i bijeli hljeb i eto sama od sebe. Poslije par dana direktorka pohvali zaposlenu kako se vidi da je dovela kilažu u red isto “sama od sebe”. Međutim jedan dan je zaposlena pitala direktorku da izađe nešto hitno da završi, a uputila se na kontrolni pregled kod mene. Taj isti dan i direktorka je imala zakazanu kontrolu kod mene. Taman je ona završila, izlazi iz ordinacije i naleti na svoju zaposlenu koja ulazi u ordinaciju, njih dvije su se samo pogledale i počele slatko da se smiju. Naravučenije nemojte ćutati da ste na Ego, kad ste na Ego vide se rezultati, a osoba do Vas može Vam biti najveća podrška. Tako su njih dvije na dalje dolazile zajedno kod mene.

  1. Šta bi trebalo izbjegavati u odabiru namirnica kada su u pitanju večernji sati?

Večera treba da bude lako svarljiva, bogata prije svega visokovrijednim proteinima i dijetnim vlaknima. Tako na primjer za večeru možete pojesti nemasno meso sa salatom ili nemasnu ribu sa salatom, kao i nemasni sir sa salatom. Večeru koja je bogata ugljenim hidratima treba izbjegavati, ugljeni hidrati prevashodno treba da budu zastupljeni u prijepodnevnim časovima.

  1. Da li i Vi nekada prekršite pravila i dozvolite sebi “cheat day”?

S obzirom da se svakodnevno hranim po postulatima Ego ishrane, da imam odgovarajuću tjelesnu masu, povremeno sebi mogu dozvoliti “cheat meal”, a ne “cheat day”. Moj odušak je obično čiz kejk koji volim pojesti za prvu užinu, a u ljetnjim mjesecima ponekada za ručak pojedem morske plodove, ali uz obilje salate. Onog trenutka kada postignete optimalnu tjelesnu masu i imate laboratorijske parametre u okviru granica, povremeni “cheat meal” je okej, samo i tada ispoštujte da Vam večera bude bogata visokovrijednim proteinima.

Izvor (naslovna fotografija):

Privatna arhiva

Ostavite komentar

Komentari (0)