test

Ginekolozi savjetuju: Kako ljeti održavati intimnu higijenu i spriječiti infekcije

Standard

27/06/2024

16:52

Ljeto ne znači samo vrućine i znojenje, već i stalno mokar kupaći kostim. Uz to dugo planinarenje, spavanje ispod šatora, intimni odnosi... Kako sve ovo utječe na intimna područja i kako održavati pravilnu njegu tokom godišnjeg odmora bilo gdje da ljetujete savjetuje ginekologinja Kamila Žižkova.



Intimna područja žena jednostavno u ljetnim vrućinama zahtijevaju pojačanu njegu, to je već davno poznata stvar. S kojim problemima se možete susresti? „Najčešće su takvi uvjeti razlog za pojavu vaginalne mikoze. Međutim, pojaviti se mogu i druge upale. Poremećaj vaginalne mikroflore može uzrokovati i baterijsku vaginozu. Iznimne nisu ni upale mokraćnog sustava,“ kaže MUDr. Kamila Žižková.

Po čemu ćete prepoznati mikozu?
Pojavit će se iscjedak (neugodnog mirisa), svrbež i peckanje u intimnim područjima. Ponekad je prati i gore navedena upala mokraćnog sistema. Kako se to dogodi?

To da čovjek previše ne prati intimnu higijenu pored vode i u sportu je jedna stvar. Kod upale mokraćnog sistema problem je često u režimu pijenja. Ni kod jednog problema ne pomaže da ostavljamo na sebi vlažni kupaći ili smo duže vrijeme u oznojenoj odjeći. U međunožju se zatim razmnožavaju gljivice i bakterije jer tamo se sve sporije suši, a istovremeno je tu i najveća toplina.

„Često zaboravljamo i oprati kod kuće kupaći kostim u čistoj vodi i općenito na pranje. Najrizičnije je kupanje u stajaćoj vodi koja nije namijenjena za kupanje ili se ne održava ili nije pod kontrolom higijeničara…,“ navodi ginekologinja.

Samoliječenje ili ginekolog?
Iako se zaklinjete na brigu intimnog područja, sigurno se isplati ponijeti sa sobom na godišnji za ginekološke probleme prvu pomoć iz apoteke Što se liječenja mikoze tiče, obično se u jednoj kutiji nalazi kombinacija vaginalnih čepića (za vas) i kreme (upotrebljavate oboje, zajedno s partnerom) i tako imate veliku šansu da se izliječite.

Povezani članci

„Međutim, potrebno je slijediti pravilo: uvijek se pridržavajte razdoblja liječenja, jer se upala može brzo vratiti. Tijekom razdoblja liječenja pojačajte higijenu i izbjegavajte prekomjerni unos šećera i alkohola, posebno fermentiranog,“ kaže Kamila Žižková i navodi da ako se problemi ponavljaju ili traju duže od 5–7 dana, vrijeme je za posjetu liječnika.

Prvu pomoć nosite sa sobom i u slučaju da patite od čestih upala mokraćnog sistema. Barem urološke čajeve, brusnice, savršen je i dragoljub ili proizvodi koji sadrže tzv. D-manozu. Upotreba posebnih gelova za intimnu higijenu bi se trebala podrazumijevati (dovoljne su minijature u putnom pakiranju, isto tako se isplati dodati i probiotik za jačanje vaginalne mikroflore.)

Ostavite komentar

Komentari (0)