test

DRI: Uprava za gazdovanje šumama realizovala skoro dvije trećine preporuka

Standard

21/10/2024

13:10

Državna revizorska institucija (DRI) objavila je izvještaj o realizaciji preporuka iz revizije Godišnjeg finansijskog izvještaja Uprave za gazdovanje šumama i lovištima Crne Gore za 2021. godinukoji pokazuje da je ova institucija realizovala 34 od 52 preporuke, dok je sedam preporuka još u fazi realizacije. Dvije preporuke nijesu sprovedene, dok osam nije bilo primjenjivo. U jednom slučaju, revizori nijesu mogli da potvrde status preporuke.

Uprava je dužna da do 18. aprila 2025. godine dostavi novi izvještaj o napretku za 10 preporuka koje zahtijevaju dalji nadzor. Predmetnom revizijom rukovodio je Kolegijum DRI na čelu sa Zoranom Jelićem, uz članstvo dr Milana Dabovića.

Jedna od ključnih preporuka koja nije realizovana odnosi se na pošumljavanje. DRI je preporučila da se planiraju veće površine za pošumljavanje i veća sredstva za proizvodnju sadnica i radnu snagu. Međutim, iako je u 2023. godini zasađeno 86.330 sadnica na površini od 41,43 hektara, revizori su kritikovali da planirani obim pošumljavanja nije dovoljan. Prema njihovom proračunu, sa zasađenih 550.192 sadnica u 2024. godini moglo bi se pošumiti svega 167 hektara, što je znatno ispod predviđenih 309 hektara.

Revizori naglašavaju da, s obzirom na intenzivnu sječu šuma i učestale požare, potrebne su daleko veće površine za pošumljavanje kako bi se postigla održiva obnova šuma. Idealno, godišnje bi se trebalo saditi oko 3.300.000 sadnica na 1.000 hektara.

Još jedna preporuka koja nije u potpunosti ispunjena odnosi se na regulisanje radno-pravnog statusa angažovanih lica po ugovorima o djelu. DRI je preporučila da Uprava donese plan angažovanja kojim bi se jasno definisale aktivnosti, broj izvršilaca i očekivani rezultati, što nije sprovedeno do isteka roka u aprilu 2024. godine. Takođe, DRI nije uspjela da se uvjeri u ispravnost obračuna poreza i doprinosa za konsultantske usluge, što predstavlja dodatni izazov za Upravu.

Izvještaj pokazuje napredak u realizaciji preporuka, ali ističe i ključne oblasti u kojima Uprava mora uložiti dodatne napore kako bi postigla efikasnije upravljanje šumskim resursima i ispunila obaveze prema revizorskim smjernicama.

Ostavite komentar

Komentari (0)