Egzekutor je, prema pretpostavkama policije, ispalio samo jedan metak u Lješkovića, nakon čega je pobjegao.
Sagovornici “Vijesti” iz bezbjednosnog sektora kazali su da vjeruju da iza likvidacije stoji zločinački kavački klan.“Vijestima” su iz vrha Uprave policije nezvanično kazali da je na Lješkovića pucano sa brda udaljenog oko 500 metara.
Na tom mjestu juče poslije podne inspektori su pokušavali da pronađu i izuzmu tragove krivičnog djela, koji bi ih eventualno odveli do egzekutora. Istovremeno, ispred kuće Lješkovića isto su činili policijski inspektori, krim-tehničari, forenzičari i dežurna tužiteljka.
Iz Uprave policije zvanično su se oglasili saopštenjem da je cetinjskom Odjeljenju bezbjednosti oko 15 i 25 časova prijavljeno da se u dvorištu kuće, koja je ograđena visokim betonskim zidom, nalazi lice za koje se sumnja da je u besvjesnom stanju.
“Policijski službenici su odmah izašli na lice mjesta i utvrdili da je riječ o V. Lj. u odnosu na kojeg je upotrijebljeno vatreno oružje i on je ovom prilikom smrtno stradao. Sumnja se da je neposredni izvršilac ovoga djela sa veće udaljenosti osmatrao oštećenog i lišio ga života”, kazali su iz UP.
Tvrde da njihovi službenici preduzimaju intenzivne aktivnosti iz svoje nadležnosti u saradnji sa Višim državnim tužilaštvom u Podgorici u cilju rasvjetljavanja tog događaja.
Ubistvo Lješkovića, bliskog jednom od vođa cetinjske ćelije škaljarskog klana Vladanu Radomanu, nastavak je deceniju dugog sukoba između tog i kavačkog klana, koji je odnio brojne živote u Crnoj Gori i regionu.
Krvavi sukob počeo je krajem 2014. godine zbog nestanka 200 kilograma kokaina iz stana u Valensiji, što je dovelo do razdvajanja nekada jedinstvenog kriminalnog klana na dva zaraćena tabora, čiji članovi se od tada gledaju preko nišana.
ZBCG i DPS traže ostavke
Nakon ubistva na Cetinju, koalicija Za budućnost Crne Gore zatražila je smjenu kompletnog bezbjednosnog sektora. Najavili su da će Andrija Mandić, predsjednik Skupštine i lider koalicije, inicirati hitnu sjednicu Savjeta za bezbjednost i odbranu kako bi se razmotrila “katastrofalna situacija” i predložile mjere za sanaciju i prevenciju.
Iz koalicije su poručili da, kao što inspektori u šumarstvu i građevini odgovaraju prema zakonu, i policijski inspektori moraju imati isti tretman. Posebno su kritikovali v. d. pomoćnika direktora policije Lazara Šćepanovića, ističući da je ubrzo nakon njegove izjave “da se na teritoriji Budve nalaze dvije osobe za koje se sumnja da pripremaju krivična djela”, došlo do ubistva na Cetinju. Zatražili su njegovu ostavku zbog “objektivne odgovornosti”.
“Samo nakon nekoliko sati od Šćepanovićeve izjave, dogodilo se ubistvo V. Lj. na Cetinju u dvorištu njegove kuće. S pravom postavljamo pitanje da je kojim slučajem Šćepanović danas bio u Budvi u akciji lociranja ovih osumnjičenih, umjesto što je bio na pres konferenciji šaljući političke poruke dva dana pred izbore u Podgorici, da li bi se dogodilo ovo ubistvo na Cetinju?”
Koalicija ističe da gubici u klanovskim obračunima zahtijevaju hitnu reakciju države i odgovornost čelnih ljudi bezbjednosnog sektora.
Iz Demokratske partije socijalista su, takođe, pozvali potpredsjednika Vlade Aleksu Bečića i ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića da podnesu ostavke, navodeći da su posljednji događaji, uključujući bombaški napad i ubistvo na Cetinju, dokaz nesposobnosti aktuelne Vlade da se izbori sa organizovanim kriminalom.
Preporučeno
“Umjesto zaštite građana, Bečić je posvećen paradiranju policijskih auta i helikoptera u svrhu predizbornog političkog marketinga i držanju bombastičnih pres konferencija lišenih elementarne suštine”, kazali su oni.