test

Huter: Funkcioneri moraju biti svjesni težine svojih riječi i za to snositi odgovornost

Standard

09/11/2024

08:21

Svi bez izuzetka, a naročito oni koji obavljaju najodgovornije državne funkcije, moraju biti svjesni težine izgovorenih riječi i za njih snositi odgovornost, kazao je za Pobjedu Oskar Huter, predsjednik kulba odbornika Demokratske partije socijalista (DPS) u Skupštini prijestonice, nakon što je jednoglasno podržana njegova inicijativa da se predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić proglasi nepoželjnom osobom na Cetinju.

Tokom sjednice održane prije dva dana, svi odbornici cetinjskog parlamenta podržali su prijedlog da čelni čovjek najvišeg zakonodavnog tijela u državi i predsjednik Nove srpske demokratije (NSD) bude, na neki način, kažnjen zbog svojih izjava.

,,Taj čovjek je 31. maja u saopštenju NSD naveo da ‘među Cetinjanima ima ljudske sitneži, moralne bijede i sirotinje’. Mandić sa takvom retorikom nastavlja na skupštinskom zasijedanju i kaže da je ‘Cetinje zabito i nebitno selo tamo neđe ispod Lovćena, značajno samo zbog toga što se tamo rodio Aleksandar Karađorđević’. Osim toga, on uskraćuje pravo na status prijestonice kada kaže ‘Cetinje ne zaslužuje da bude prijestonica’. I povrh svega ovoga, sa institucionalne funkcije predsjednika Skupštine Crne Gore nastavlja da vrijeđa i naziva grad Cetinje i građane Crne Gore ‘zečevima’, izruguje se sa logom đe pored svih simbola ovog grada želi da uvrsti zgradu Zetske banovine”, kazao je Huter obrazlažući prijedlog da se Mandiću uskrati gostoprimstvo u gradu-heroju pod Lovćenom.

UVREDE

Nezadovoljstvo Cetinjana i njihovih predstavnika kako u lokalnom, tako i u državnom parlamentu kulminiralo je tokom Premijerskog sata, koji je održan 29. oktobra u Skupštini Crne Gore. Među brojnim uvredljivim porukama koje je Mandić tada uputio dijelu opozicije i građana, posebno učesnicima belvederskih demonstracija, nazvavši ih „zečevima”.

Huter je već narednog dana najavio da će odbornički klub DPS-a koji predvodi na Cetinju, već na prvoj narednoj sjednici 7. novembra zatražiti da predsjednik Skupštine, nakon Hrvatske, i od Prijestonice dobije status „persone non grata”.

,,Od sazdanja Cetinja do danas, mnoge su vojske i okupatori atakovali na crnogorsku prijestonicu, od Numan-paše Ćuprilića i Omer-paše Latasa, do generala Kajpera i Birolija, kao i ideoloskih prethodnika Andrije Mandića, Stojana Popovića i majora Kecmanovića, ali niko u toj burnoj polumilenijumskoj istoriji nije Cetinjane i Crnogorce tako ponizio kao trenutni predsjednik državnog parlamenta”, naveo je tada Huter.

Što je najavio, to je i učinio prijedlogom da Skupština prijestonice Cetinje usvoji posebne zaključke kojima se „snažno osuđuje i protestuje“ zbog izjava i stavova Mandića „kojima je javno, u više navrata, grubo povrijedio dostojanstvo, ugled i čast prijestonice Cetinje i njenih građana”.

,,Lokalni parlament zahtijeva javno izvinjenje Mandića prijestonici i njenim građanima zbog izjava i stavova kojima vrijeđa njihovo dostojanstvo, ugled i čast. Sve dok ne uputi javno izvinjenje, Skupština prijestonice jednoglasno iskazuje stav da Andrija Mandić nije dobrodošao na Cetinje”, piše u odluci koja je u srijedu jednoglasno usvojena, uz poziv nadležnim institucijama da utvrde da li u izjavama i stavovima Mandića ima elemenata prekršajne ili neke druge odgovornosti.

ODGOVOR

Komentarišući usvajanje inicijative koju je podnio u ime Odbora DPS-a Prijestonice, Huter je za naš list kazao da je bila očekivana zvanična osuda Skupštine Cetinja svih izjava Mandića kojima je on, u više navrata, povrijedio dostojanstvo, ugled i čast prijestonice Cetinje i njenih građana.

,,Takve uvrede zaslužuju institucionalni odgovor kakav je i dobio aktuelni predsjednik Skupštine Crne Gore. Svi bez izuzetka, naročito oni koji obavljaju najodgovornije državne funkcije, moraju biti svjesni težine izgovorenih riječi i za iste snositi odgovornost”, potcrtao je naš sagovornik.

Poseban pečat ovakvoj odluci daje upravo činjenica da su svi učesnici plenuma bili za ovakav vid javne osude ponašanja nosioca jednog od tri najviše funkcije u državi. Na tome je lično zahvalio svojim sugrađanima putem društvenih mreža, posebno u tome ističući kolege iz cetinjskog parlamenta i gradonačelnika Nikolu Đuraškovića što su zajednički „donijeli pravu odluku i zauzeli zajednički stav da mržnja i mrzitelji na Cetinje nijesu dobrodošli“.

,,Drago mi je što smo na ovaj način odbranili dostojanstvo, ugled i čast svakog građanina. Mislim da smo jučerašnjom odlukom potvrdili ono što građani odavno žele, a mi političari ponekad malo teže shvatamo, da samo ujedinjeni, oslobođeni sujete i mržnje možemo ići u prave pobjede”, naveo je on.

Posebno je ponosan upravo na činjenicu da su na njegovu inicijativu pozitivno odgovorili predstavnici svih političkih subjekata u prijestonici, kao i nezavisni odbornici.

,,Znači, predstavnici svih građana Cetinja bili su ujedinjeni u odluci da se takvom ponašanju mora stati na kraj, jer Ustav Crne Gore garantuje da očuvanje ljudskog dostojanstva mora biti opredjeljenje države, a ljudska prava i slobode, kao sadržaj ljudskog dostojanstva, trebaju biti neprikosnoveni”, zaključio je on u izjavi za Pobjedu. 

Lične uvrede nijesu govor mržnje?

Huter je i sam bio meta neprimjerenih komentara predstavnika većine u državnom parlamentu. Naime, tokom prve sjednice ovogodišnjeg proljećnog zasijedanja koje je održano u martu upravo na Cetinju, predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević, te Slaven Radunović i Andrija Mandić iz NSD, neprimjereno su pokušali da polemišu sa ovim rođenim Cetinjaninom, pominjući kao kontraargumente njegovo porijeklo.

Takvi postupci nastavili su se i van skupštinske sale, pošto je još jedan visoki funkcioner NSD-a Marko Kovačević imao uvredljive komentare na društvenim mrežama. U njegovom slučaju tužilaštvo u Nikšiću odbacilo je prijavu za govor mržnje, kao neosnovanu.

Đurašković: Samo složno možemo raditi na boljem pozicioniranju Cetinja

Jedinstvo koje su odbornici Skupštine prijestonice Cetinje iskazali prilikom donošenja zaključka da se Andrija Mnadić proglasi nepoželjnim u tom gradu pohvalio je juče i gradonačelnik Cetinja Nikola Đurašković, ocjenjujući kako je riječ o jako pozitivnom primjeru.

,,Samo složno možemo raditi na boljem pozicioniranju Cetinja i njegovom punom uvažavanju i napretku. Odličan korak naprijed koji ćemo, nadam se, slijediti i u budućnosti”, napisao je Đurašković na mreži Iks.

Poručio je i da je u potpunosti opredijeljen da da puni doprinos cetinjskom i crnogorskom zajedništvu u odbrani građanskih i evropskih vrijednosti, te nezavisnosti i evroatlantskog puta Crne Gore.

,,Samo zajedno istinske građanske, crnogorske, partije i pojedinci mogu zaustaviti dalje urušavanje građanskog, sekularnog i antifašističkog bića naše Crne Gore”, poručio je Đurašković.

Izvor: Pobjeda
Izvor (naslovna fotografija):

Oskar Huter, DPS

Ostavite komentar

Komentari (0)