test

Kontraverzna upotreba vještačke inteligencije: Netflixovi korisnici ogorčeni zbog detalja u novoj seriji

Standard

29/07/2024

21:19

Korisnici Netflixa žale se na korištenje vještačke inteligencije u epizodama nove dokumentarne serije koja se penje na ljestvici najgledanijih na streaming platformi.

“Dirty Pop: The Boyband Scam” objavljena je na Netflixu u srijedu (24. jula), a serija od tri epizode brzo se penje na ljestvici najgledanijih. Međutim, uprkos popularnosti dokumentarca, gledaoci su doveli u pitanje upotrebu vještačke inteligencije za repliciranje glasa i izgleda glavnog subjekta serija, pokojnog Loua Pearlmana.

“Dirty Pop” bilježi uspon i pad Pearlmana, tvorca kultnih boy bendova iz devedesetih kao što su Backstreet Boys i NSYNC.

Tokom 2016. godine, bivši menadžer preminuo je u zatvoru u dobi od 62 godine, nakon što se izjasnio krivim za zavjeru, pranje novca i davanje lažnih izjava tokom stečajnog postupka. U prvim minutama od prve epizode, gledaoci su obaviješteni da će vidjeti digitalno izmijenjene snimke Pearlmana koji pripovijeda svoje spise u seriji.

“Ovaj snimak je digitalno izmijenjen kako bi se generirao njegov glas i sinhronizirale njegove usne”, stoji u poruci na ekranu, “Riječi je napisao Lou u svojoj knjizi ‘Bands, Brands & Billions'”.

Nekoliko gledalaca se žalilo na odluku o korištenju vještačke inteligencije te su na mreži X preplavili slični komentari.

“Onome ko je odlučio da od AI Loua Pearlmana napravi naratora ovog dokumentarca ‘Dirty Pop’ na Netflixu, nadam se da ćete stati na lego, ovo je sramotno”, glasio je jedan od njih.

Drugi je upotrebu vještačke inteligencije nazvao “tako odvratnom i užasnom” da neće završiti seriju, dok su drugi pisali komentare poput: “Ne mogu prestati da se grčim svaki put kada se AI pojavi. Ne razumijem o čemu su razmišljali”.

U novom intervjuu za Netflix, objavljenom u subotu (27. jula), izvršni producent Michael Johnson rekao je: “Osigurali smo Louova životna prava; koristili smo samo riječi koje je napisao sam Lou; angažovali smo glumca da izgovori te riječi; koristili smo pravi snimak Loua kako bismo uhvatili njegove prave manire i govor tijela; i angažovali smo stručnjake za vještačku inteligenciju iz MIT Media Laba, Pinscreena i Resemble AI-a da ostvare našu viziju”.

Objašnjavajući svoju odluku da koristi vještačku inteligenciju, Johnson je dodao: “Bilo nam je važno da na ovaj način prenesemo riječi napisane u Luovoj knjizi jer je njegovo pisanje odraz njegove stvarnosti i stvarnosti u koju je želio da svi vjeruju”.

Dirty Pop sadrži intervjue sa članovima Backstreet Boysa i NSYNC o njihovoj problematičnoj vezi sa Pearlmanom. Oba benda su se javno razišla s njim, tvrdeći da nisu dobili propisnu naknadu za svoj uspjeh uprkos rekordnoj prodaji.

Godine 1998. Backstreet Boys su tužili Pearlmana, navodeći da su od 1993. zaradili samo 300.000 dolara, dok je, prema Forbesu, zaradio 10 miliona dolara. Sljedeće godine, 1999., NSYNC je također tužio menadžera talenata kako bi raskinuo njihov prvobitni ugovor sa njegovom diskografskom kućom, Trans Continental Records.

Oba benda su na kraju prekinula veze sa Pearlmanom, koji je upao u dodatne pravne probleme kada je otkriveno da vodi jednu od najvećih Ponzi shema u američkoj istoriji.

Pearlman je 2008. osuđen na 25 godina zatvora zbog krađe više od 300 miliona dolara od investitora. Umro je od srčanog udara osam godina kasnije dok je bio u saveznom pritvoru u Miamiju.

Izvor: klix.ba
Izvor (naslovna fotografija):

Netflix

Ostavite komentar

Komentari (0)